Z Komoditní rady pro vejce a drůbeží maso ze dne 3.11.2021

InfoZprávyAgrární komora ČR vloženo: 09. 11. 2021


Jednání komoditní rady pro vejce a drůbež při AK ČR vedl její předseda Zdeněk Štěpánek, který v úvodním slovu zhodnotil současnou situaci v sektoru chovu drůbeže. Jako hosté se rady účastnil Jindřich Fialka, náměstek pro řízení sekce zemědělství a potravinářství, Petr Šatrán, ředitel sekce veterinární Státní veterinární správy a zástupci SZIF a ÚZEI.

Náměstek Fialka poděkoval členům komoditní rady za spolupráci a informoval členy rady o vládou schváleném finančním rámci Strategického plánu, včetně navýšení kofinancování PRV a národního rozpočtu. Dále jako člen Ústředního krizového štábu seznámil přítomné i s aktuální epidemiologickou situací a platnými vládními nařízeními. Vzhledem k výskytu nových ohnisek H5N1 apeloval na přítomné  chovatele drůbeže k zajištění vysoké biologické bezpečnosti v chovech drůbeže. 


Ředitel Šatrán detailněji pohovořil o nákazové situaci v chovech drůbeže v ČR a v Evropě. V den konání rady, tedy ve středu 3. listopadu byl potvrzen nový výskyt ptačí chřipky u labutí u Soběslavi. Vzhledem k lokalizaci v blízkosti vodních toků upozornil, že se jedná o nebezpečnou lokalitu. Zároveň přítomné informoval, že pokud se bude jednat o ohniska u volně žijících ptáků, nebude SVS vyhlašovat pásma ochrany a dozoru, ale bude monitorovat chovy v okolí. V místě ohnisek nákazy dojde k zabezpečení chovů tak, aby se zabránilo šíření do komerčních chovů. Počátkem měsíce listopadu se utrácelo 5 tis kusů drůbeže v Rohozné u Jihlavy. Jednalo se o kmen subtypu H5N1, proto  bylo rozhodnuto o utracení těchto zvířat těsně před porážkou z obavy šíření nákazy na člověka a na ostatní ptáky. Nízkopoatogenní typ chřipky nemá vliv na stanovisko OIE, proto bylo již i na OIE požádáno o statut země prosté, ale zda se to podaří a na jak dlouho dobu je otázkou. V okolních státech není nákazová situace dobrá, hodně záchytů H5N1 je v sousedním Polsku v komerčních chovech krůt a kuřat chovaných na maso. Ředitel Šatrán taktéž apeloval na chovatele drůbeže o zajištění ochrany zdraví zaměstnanců, kdy SVS spolupracuje s krajskými hygienickými službami. Dále zhodnotil národní program tlumení salmonel, kdy situace není příznivá a neustále se zhoršuje. Z tohoto důvodu byla na jednání přítomna zdravotní komise ČMDU. Reprodukční chovy drůbeže jsou bez problémů a nebyl zaznamenán žádný záchyt salmonel. Velkým problémem jsou ale užitkové nosnice pro produkci konzumních vajec, kde v současné chvíli máme již přes 3 % záchytů, (limit je 2%). Podobná situace je u kuřat chovaných na maso a situace se bude muset řešit, např. vakcinací, kvalitou jednodenních kuřat, atd.


Zástupce SZIF přítomné seznámil s průběhem výplaty záloh u dotačního programu 8.F.c. a harmonogramem administrace výplat národních dotačních titulů. Zástupkyně ÚZEI informovala o dramaticky zvýšených nákladech cen vstupů, zejména ceny krmných směsí, energií a obalových materiálů. Výhled na další vývoj ceny krmných směsí není pozitivní, jelikož záleží na světové poptávce po rostlinných komoditách, která je velká a stále roste.


Zhodnoceny byly tržní informace, kde rada došla k závěru, že i přes národní podpor se nedaří pokrýt extrémní nárůst cen vstupů. Rada konstatovala, že odvětví bude muset nalézt  odvahu a sílu k jednáním o zvýšení cen, protože situace je již neudržitelná a ekonomika velmi špatná. Mnoho podniků přestává být konkurenceschopná.


Ing. Gabriela Dlouhá, Ph.D., MPA
tajemnice Komoditní rady pro vejce a drůbež 

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz