Veřejné slyšení nominovaného komisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowskeho

InfoZprávyAgrární komora ČR vloženo: 03. 10. 2019


V úterý 1. října se v Evropském parlamentu uskutečnilo veřejné slyšení pána Janusza Wojciechowskeho, kterého nominovala Polská vláda na eurokomisaře pro zemědělství. Nejdřív se kandidát představil a poté následovali otázky europoslanců. Kandidát následně odpověděl na otázky přítomných europoslanců. Z odpovědí vybíráme základní informace:

Úkolem eurokomisaře bude dohlédnout na správní provádění systému a následně neustále monitorovat situaci tam, kde dojde k nekalým obchodním praktikám ze strany prodejců a bude nutné použit právní nástroje a spolupracovat s komisařkou pro hospodářskou soutěž.

Za jednu z priorit považuje kandidát na post eurokomisaře pro zemědělství zlepšení životních podmínek zvířat a chce vycházet ze zkušeností, které získal v EDA (Evropský dvůr auditorů). EDA zjistila, že systém je efektivnější, když bude vyšší motivace zemědělců, nežli trestat zemědělce za nedodržení požadavků. Podle pana Wojciechowkseho je nutné motivovat zemědělce, aby využívali letní pastvy, aby byla menší intenzita chovu hospodářských zvířat, aby byla využívaná sláma jako podestýlka u prasat apod. Podle něho je lepší mít 100 farem s 1000 zvířaty, jako mít 100 farem se 100 tis. zvířaty.

Je si vědom, že zemědělci nejsou dostatečně chránění před vlivy zahraničních trzích, bude proto spolupracovat zejména s komisařem pro obchod, aby EU chránila zemědělce před dopady obchodu a aby se zemědělci EU nestali obětí obchodu. Bude mít odvahu bránit zemědělce, je to funkce advokáta za zájmy zemědělce.

K otázce, která se týkala velkosti chovů řekl, že ví, že existuje intenzivní chov dobytka, existují rozdíly, ale je důležité, aby byly akceptované všechny typy chovů.

V odpovědi opět zdůraznil, že je nutné podporovat zemědělce, aby dobrovolně zacházeli dobře se zvířaty. Prvním ekologem je zemědělec, je nutné jich podporovat a nebojovat proti nim.

Europoslanec Petr Jahr uvedl, že by měli být odstraněný rozdíly mezi členskými státy, ptal se na zastropování (nutné podpořit malé podniky, ale nechat podporu i velkým podnikům). Zajímal se na názor k zastropování a degresi. Janusz Wojciechowski uvedl, že je rozdíl mezi intenzivním a průmyslovým zemědělstvím. Existují rozdíly mezi členskými státy. V dlouhodobé vizi chce vyřešit problémy. Neřekl názor ke kompromisu, který byl dosažen v AGRI výboru (dobrovolné stropování při zavedení redistributivní platby). Uvedl příklad ČR 130 ha průměrná velkost, v Rumunsku je průměrná velkost 10 ha, v Polsku je to pod 10 ha. Podle něho trvale udržitelné zemědělství, je zemědělství plnící požadavky vyšších norem, a tohle zemědělství aby bylo konkurenceschopné, musí být podporované. Je nutná podpora zemědělců, kteří budou chránit životné prostředí.

Vyjádřil se i k přesunu financí mezi pilíři. Bude podporovat rozhodnutí členských států v oblasti flexibility mezi pilíři, a to v obou směrech, z I. do II. a taky z II. do I., protože je různá situace v různých členských státech. Rozhodnutí o výšce rozpočtu je však na členských státech.

K cílům Agendy 2030, zejména k cílům č. 14 a 15 (udržitelnost pro import sóji, ekonomické, ekologické a sociální dopady, odlesňování) uvedl, že do EU dovážíme 40 mil. tun sóji ročně, a proto jako eurokomisař chce podpořit zemědělce pokud nebudou dovážet krmiva, ale budou si jich sami vyrábět.

Pan Wojciechowski zdůraznil, že až 50 % příjmů zemědělců jsou dotace. V Polsku až 50 % příjmů dotací nedostanou zemědělci, ale vlastníci půdy, kteří na ní nehospodaří. Podle něho potřebujeme definici aktivního zemědělce a je ochoten o tom diskutovat. Uvedl, že existuje stanovisko Účetního dvora, že neproběhlo hodnocení nového mechanizmu u dotací a návrh asi nebyl dobře připraven. Vláda Polska byla proti přijatí definice aktivního zemědělce, avšak nominovaný komisař by chtěl definovat.

Další europoslanec uvedl, že za deset let přišla EU o 4 mil. zemědělců, protože nemají zisk. Je nutná reforma v platbách, 125 tis. zemědělců dostává 13 mld. eur (10 % rozpočtu) a zajímal se o systém korporátního sektoru. Navrhl povinné zastropování a uvedl, že je nutné zakázat prodávat zemědělské produkty za dumpingové ceny. Nominovaný eurokomisař je připravený na diskuzi se zemědělci, uvedl, že 20 % zemědělců dostalo 80 % dotací a je nutné toto řešit. Nemá však zatím jednoduché řešení, možná to řeší zastropování, možná to řeší definice aktivního zemědělce. Je nutná diskuze k dlouhodobé zemědělské vizi. Podle něho je důležité zakázat nákupy pod dumpingové ceny. Co se týká zastropovaní, je nutné najít politické řešení z důvodu různých podmínek. Je navrhované dobrovolné zastropovaní, návrh EK bylo povinné zastropování, ale nominant rozumí postoji, aby bylo zastropování dobrovolní. Je však nutné, aby se nevytvářeli další administrativní a byrokratická pravidla.

Na závěr zdůraznil, že je připraven k dialogu. Bude diskutovat jednak s jednotlivci, ale i s výborem a se všemi zainteresovanými stranami, které mají zájem o zemědělství. Bude společně pracovat ve prospěch zemědělství a rozvoji venkova. Chce vytvořit vizi pro zemědělství, co chceme pro zemědělce. Následně proběhlo hlasování koordinátorů politických frakci, kteří nedoporučili kandidáta na post eurokomisaře, ale dohodli se, aby kandidátovi byly zaslány vybrané otázky a následně bude další kolo slyšení. Vystoupení kandidáta bylo hodnocené jako neuspokojivé a nepřesvědčivé.

Mgr. Ing. Jarmila Dubravská, PhD., výkonná ředitelka pro SZP, AK ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz