Velikonoční víra v konec korony

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 09. 04. 2021


6. 4. 2021 - Mladá fronta DNES - Hovory z lán(ů) - Vzhledem k tomu, že jsem se narodil těsně před sametovou revolucí, znal jsem dlouhou dobu pojem „nesvoboda“ jen z vyprávění. Zavřené hranice, omezování shromažďování, cenzura, represe. Naštěstí je většina současného totalitního „retra“ jen dočasná, nicméně i za minulého režimu se s typicky českým černým humorem říkalo, že z hlediska klasifikace soustavy SI je jednotkou „dočasnosti“ jeden „furt“. Z historie pak víme, že jeden „furt“ trvá přibližně dvacet tři let a měří se od příjezdu tanků do jejich odjezdu.

Jestliže v roce 1991 pomohl spřátelené armády vypakovat umělec Michael Kocáb, mohl by současné „furt“ zkrátit opět nějaký umělec, třeba takový Daniel Landa. Škoda jen, že neviditelný virus asi jen tak lehce na vlak nenasedne, a že, i když má slušné dredy, tedy glykoproteinové výběžky, nemá strach z holé lebky, naleštěných bot, bombera a baseballové pálky. Doufejme tak alespoň, že očkování, promořenost a nadcházející jaro postupně koronu vyženou, že se stejně jako tanky Varšavské smlouvy snad už nikdy nevrátí a že se nejenom hranice států, ale i hranice okresů zase brzy otevřou.

I když dnes vládneme pokročilými technologiemi a vysokorychlostním internetem, lidský kontakt nahradit nelze, což pociťujeme obzvlášť v dobách svátečních, které jsme si zvykli trávit se svou rodinou a přáteli. Řada z nás pak má tu smůlu, že se jejich blízcí nacházejí za hranicemi okresů nebo států.

Jeden můj velmi dobrý kamarád, spolužák ze střední školy, následoval hlas svého srdce do sousedního Polska. Někdo zkrátka hledá v domácích luzích a hájích, někdo hledá (alespoň v tom českém významu) jinde. Když na Velký pátek v práci před polskými kolegy rozbalil svačinu, chleba se šunkou a sýrem, vzbudil hotové pozdvižení. Část kolegů se počala křižovat, zbylí s volnýma rukama se vrhli ke svým mobilním telefonům, aby si ověřili, že Česko, přestože je jazykově a geograficky tak blízko katolickému Polsku, je nejvíc ateistická země na světě.

Možná proto, že jsou některá vládní opatření lehce nelogická, máme díky Bohu, který pravděpodobně v pravý čas osvítil krizový štáb, na rozdíl od řady mnohem ortodoxnějších zemí kostely otevřené. A je to dobře, víra bezesporu patří mezi základní lidské potřeby, i kdyby to měla být jenom víra v naději, že jednou budeme na tyto chvíle vzpomínat s typicky českým černým humorem.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz