Ve válce Múzy mlčí

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 16. 02. 2022


15. 2. 2022 - Mladá fronta DNES - Hovory z lán(ů) - Není to tak dávno (přesně 11 dní), co nad pořadatelským městem 24. zimních olympijských her Pekingem obrazně vzlétly bílé holubice míru. Obrazně říkám proto, že od olympiády 1988 v korejském Soulu a incidentu s olympijským ohněm a holubicemi, které se bez škubání a nadívání neplánovaně trochu připekly, se od vypouštění živých holubic ustoupilo. Ať už byly holubice míru skutečné, nebo ne, nic to nemění na skutečnosti, že Rusko a Ukrajina jsou aktuálně v době konání olympijských her na pokraji válečného konfliktu. A s nimi možná celá Evropa.

Přijde útok jedné či druhé strany každým dnem, nebo až po skončení her? Tradice by napovídala, že by to mělo být až po závěrečném ceremoniálu. V ideálním případě by ke konfliktu nemělo dojít vůbec.

Už ve starém Řecku se přibližně v 9. století před naším letopočtem v době olympijských her vyhlašovalo příměří tak, aby se všichni sportovci mohli bezpečně dostat do místa konání her. Poté se mohlo bojovat dál a mnohdy také mezi jednotlivými městskými státy se i bojovalo, až nakonec přišel sjednocený nepřítel, který si všechny podmanil. Co přijde nyní? Obě strany potenciálního konfliktu se navzájem provokují a někteří komentátoři předpovídají, že ani olympijské příměří nemusí být v tuto chvíli svaté.

Nicméně zpět do antiky. Staré latinské přísloví, jehož autorem je údajně Cicero a které se do povědomí našeho kulturního prostoru dostalo se stejně pojmenovanou písní Karla Kryla, praví „Inter arma silent musae“. V doslovném překladu to znamená: „Mezi zbraněmi Múzy mlčí“, možná trochu méně přesněji, ale výstižněji pak „Ve válce Múzy mlčí“. Některé zdroje tvrdí, že Ciceronův původní výrok zněl trochu jinak a sice „Inter arma silent leges“, tedy „V době války zákony mlčí“.

Válka zkrátka představuje zásadně odlišnou situaci, ve které nic, co je dáno ani psáno, neplatí. Ten, kdo má palebnou převahu, určuje pravidla hry. V moderních dějinách jsme nicméně poznali, že neexistuje jenom hra s nulovým součtem, tedy, že jeden musí něco ztratit, aby druhý získal. Evropská integrace nám i se všemi svými chybami ukazuje, že z dlouhodobého hlediska můžou získávat všichni. Možná budou tu a tam nespokojení, ale jsou živí a bohatší. O válce totiž platí ještě jedno přísloví, inter arma silent negocios, tedy že obchodu se ve válce nedaří. Doufám, že si to všechny strany potenciálního konfliktu uvědomují.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz