V Kazachstánu zajišťuje systém pojištění v zemědělství Fond finanční podpory zemědělství

InfoKomodityZahraničí vloženo: 09. 11. 2021


 5.11.2021 - Ministerstvo zemědělství Republiky Kazachstán schválilo a průběžně aktualizuje seznam pojistných produktů v oblasti zemědělství.

Nutno podotknout, že v r. 2020 vstoupil v Kazachstánu v platnost nový systém pojištění v oblasti zemědělství a potravinářští, který má několik výhod:

  • Pojištění v zemědělství je dobrovolné.
  • Neexistují žádná omezení pro průmyslová odvětví – lze pojistit jakoukoli oblast v rámci zemědělského sektoru.
  • Státní podpora je poskytována formou dotování pojistného. Je tedy zaměřená na podporu zemědělců a snížení jejich nákladů v pojistné smlouvě, tzn. 50 % z pojistného je dotováno státem. Provozovatelem pojištění v agrokomplexu v Kazachstánu je Fond finanční podpory zemědělství.


Další zajímavosti z oblasti zemědělství a potravinářství
Stav chovu zvířat v Kazachstánu

Objem hrubé produkce v oblasti chovu zvířat činil za 9 měsíců tohoto roku 2 244,7 mld. tenge, což je o 3,7 % více než ve stejném období loňského roku, uvedla tisková služba Ministerstva zemědělství Republiky Kazachstán.

Růst chovu zvířat od ledna až do září r. 2021 ve srovnání se stejným obdobím v r. 2020 zaznamenalo 10 kazachstánských krajů.

Objem produkce masa se k 1. říjnu oproti stejnému datu loňského roku zvýšil ve všech kategoriích:

  • Produkce hovězího masa vzrostla o 4,9 % na 361,3 tis. tun
  • Produkce jehněčího masa o 1,6 % na 101,6 tis. tun
  • Produkce koňského masa o 6,2 % na 97,6 tis. tun
  • Produkce drůbežího masa o 21,3 % na 208,5 tis. tun.
  • Produkce vepřového masa se snížila o 3,6 % na 56,8 tis. tun.

K 1. říjnu 2021 bylo do Kazachstánu dovezeno 15 498 kusů plemenného skotu, z toho 1 735 ks mléčných plemen, 3 611 ks mléčných a masných a 10 152 ks masných plemen.

V Kazachstánu je 507 výkrmen a od začátku tohoto roku bylo přijato na výkrm 134 000 ks býků.


Pozastavení dovozu některých komodit

Od 15. října do 22. října 2021 provedl kontroly Státní kontrolní výbor rostlinolékařské kontroly. V důsledku těchto kontrol byl pozastaven dovoz více než 1 tis. produktů kvůli porušení legislativy v oblasti rostlinné karantény. Celkem bylo zjištěno 69 porušení při dovozu výrobků z Ruské federace, Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Afghánistánu, Turecka, Moldavska, Nizozemska, Itálie a Kolumbie.

V 52 případech nebyla vydána rostlinolékařská osvědčení pro dovoz 689,7 tun brambor, zelí, řepy, rajčat, cibule, pšenice, ječmene, ovocného sortimentu, sušeného ovoce a ořechů z Ruské federace, 66,4 tun brambor, zelí, jablek a hrušky z Kyrgyzstánu a 170 195 ks květinových řezů z Nizozemska.


Ochrana životního prostředí a dekarbonizace v Kazachstánu

4. listopadu 2021 při jednání vlády se hlavním tématem stala ochrana životního prostředí a dosažení uhlíkové neutrality.

Vzhledem k tomu, že zemědělství tvoří 9,1 % všech emisí skleníkových plynů, další rozvoj agro-průmyslového komplexu počítá se zvýšením podílu „zelených“ technologií a udržitelné výroby, včetně efektivního hospodaření se zdroji. Ze všech emisí skleníkových plynů v zemědělském sektoru připadá 62 % na hospodářská zvířata.

Podle prvního náměstka ministra zemědělství Kazachstánu Aidarbeka Saparova se za účelem snížení emisí metanu zavádějí investiční dotace ve výši 25 % nákladů na zařízení na zpracování hnoje a drůbeže.

Kazachstán zahájil navíc implementaci programu Světové banky pro udržitelný chov zvířat, který předpokládá snížení emisí skleníkových plynů z produkce hovězího masa.

V rostlinné výrobě bude pokračovat diverzifikace struktury výměry za účelem snížení ploch plodin náročných na vodu, zavádění digitálních technologií, využívání prostorového monitoringu. Pokračovat bude i státní podpora zaměřená na nákup moderních odrůd osiv
a sadebního materiálu, hnojiv a přípravků biologické ochrany rostlin.

V plánu bude pokračování rozsáhlé dotace pro nákup zemědělské techniky a poskytování zvýhodněného leasingu.

V oblasti zavlažování bude kladen důraz na zavádění technologií šetřících vodu a zkvalitňování materiálně-technické základny hydrorekultivace. Jsou poskytovány investiční dotace až do výše 50 % pořizovací ceny moderních závlahových systémů.

Artyom Lukasov
zahraniční spolupracovník Ministerstva zemědělství; E-mail: artom_lukasov@mzv.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz