Už tam mám papriky za 120 korun

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 27. 05. 2021


25. 5. 2021 - Mladá fronta DNES - Hovory z lán(ů) - V titulku dnešního sloupku jsem si dovolil mírně parafrázovat trochu vousatý, přesto však stále pravdivý vtip, v němž zákazník rázně a s nevybíravým slovníkem odmítne předražená rajčata za 80 korun, načež mu prodavač odpoví, že si je tam, kam slušně řečeno slunce nesvítí, strčit nemůže, protože tam už má papriky za 120.

V souvislosti se současnou „hyperinflací“ některých potravin, zvláště těch, které do Česka dovážíme, tento ohraný vtip dostal, jak říkají novináři, aktualizační prvek. Já jsem si na tento vtip vzpomněl minulý týden, když jsem do živého vstupu České televize komentoval zákaz chovu nosnic v tzv. obohacených klecových systémech od roku 2027. Pro spotřebitele to bude znamenat zdražení vajec asi o jednu korunu, pro chovatele nutnost poměrně nákladných investic na předpokládané úrovni 4–5 miliard, aby se současné dvě třetiny z celkových 9,2 milionu nosnic přesunuly z klecí do hal, voliér, na podestýlky, nebo dokonce na volné venkovní prostranství.

Chovatelé se tzv. welfare rozhodně nebrání, problém jsou dvě věci. Zákaz chovu v klecích zatím platí jen v Česku, zatímco třeba z vaječné velmoci, tedy Polska, se k nám vejce mohou dál vesele dovážet i od „nešťastných“ slepic. Druhou věcí je právě cenová preference zákazníka.

Však také nedlouho po mém televizním vystoupení, v němž jsem apeloval na plošný zákaz v celé Unii a zároveň žádal spotřebitele o to, aby kupovali vejce česká, mi v mailové schránce přistála řádka vzkazů. Míra vulgarit se samozřejmě lišila, nicméně všechna sdělení spojoval v zásadě stejný apel – s těmi (o korunu) dražšími vejci „od šťastných slepic“, která všem nutím, mám prý naložit podobně jako prodavač z výše zmíněného vtipu.

Včera jsem v této souvislosti zaznamenal komentář vyzývající v přerod českého zemědělství podle rakouského vzoru. Přál bych si to také, na pultech pouze kvalitní lokální potraviny, spokojení zemědělci pracující v perspektivním oboru široce oblíbeném veřejností. Škoda jen jednoho nepatrného rozdílu – průměrná mzda v Rakousku činila loni 103 487 korun, v Česku jen 31 851. Nějak jsme ty sousedy za třicet let nedohnali. Že by konečně příští volební období a Česko jako ekonomický tygr Evropy?

Reálnější je, že se srovnáme, až naši sousedi – jak říkal Karel Havlíček Borovský – nasadí jako správní raci zpátečku. Co bude ale do té doby běžný Čech nakupovat? Hlavně to, co mu dovolí peněženka, a ne to, co mu vymyslí někdy lehce od reality odtržení zákonodárci.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz