SZIF v rámci dotací na zatravňování orné půdy, drah soustředěného odtoku a ochranu čejky chocholaté vyplatí celkově 146,7 milionů korun

InfoDotacePlatby na základě jednotné žádosti vloženo: 09. 03. 2021


TISKOVÁ ZPRÁVA - Praha, 9. března 2021 – Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) pokračuje ve vyplácení dotací na Agroenvironmentálně-klimatická opatření (AEKO). Jedná se o dotace na podopatření zatravňování orné půdy, zatravňování drah soustředěného odtoku a na ochranu čejky chocholaté. K zemědělcům se tak dostane podpora v celkové výši 146,7 milionů korun.

K dotaci na zatravňování orné půdy se za rok 2020 sešlo 1 981 žádostí. Mezi zájemce se rozdělí téměř 138 milionů korun. Tato finanční podpora přispěje k přeměně orné půdy na travní porost v erozně ohrožených oblastech, dále v ochranných pásmech vodních zdrojů, v oblastech zranitelných dusičnany a také podél vodních útvarů. Zmíněné opatření by mělo pomoci zpomalit povrchový odtok vody z orné půdy, zvýšit zadržování vody a snížit rizika eroze.


Žádost o dotaci na ochranu čejky chocholaté podalo v loňském roce celkem 45 zájemců, Fond jim pošle dohromady 7,7 milionů korun. Toto dotační opatření je zaměřeno na podporu populace čejky chocholaté a dalších druhů ptáků, kteří jsou vázáni na ornou půdu v zemědělské krajině a to formou ochrany jejich přirozených hnízdišť v období rozmnožování.


O dotaci na zatravňování drah soustředěného odtoku požádalo loni 8 zájemců, dostanou celkem 1 milion korun. Opatření podpoří převod orné půdy na travní porost se zaměřením na dráhy soustředěného odtoku definované v registru půdy LPIS. Cílem je snížení rizika eroze a splachů ornice do vod.


Uvedené dotační tituly patří do Agroenvironmentálně-klimatických opatření a navazujících agroenvironmentálně-klimatických opatření a spadají pod tzv. neprojektová opatření v rámci Programu rozvoje venkova (PRV). Žádost o dotaci se podává prostřednictvím Jednotné žádosti.


Žadatelé se mohou pro urychlení výplat vzdát práva na odvolání. To je možné provést přes Portál farmáře v části Ostatní podání. Případně lze využít formulář „Prohlášení o vzdání se práva odvolání“, který je na webových stránkách www.szif.cz / JEDNOTNÁ ŽÁDOST, v sekci „Ke stažení“, ve složce Jednotná žádost.


SZIF zasílá rozhodnutí o poskytnutí dotace primárně do datových schránek, nebo na Portál farmáře. Pouze v případě, že žadatel nemá datovou schránku, ani přístup k účtu na Portálu farmáře, doručí mu rozhodnutí pošta. Žadatelé, kteří potřebují obnovit přístup do Portálu farmáře SZIF/eAgri, najdou potřebné informace na https://www.szif.cz/cs/faq.
Pro případné dotazy je k dispozici infolinka SZIF na telefonním čísle 222 871 871 nebo e-mailu info@szif.cz.
Lenka Rezková
tisková mluvčí SZIF

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz