Šťastné a veselé, a hlavně neztraťte smysl a naději

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 22. 12. 2021


21. 12. 2021 - Mladá fronta DNES - Hovory z lán(ů) - Kolikrát jste slyšeli či četli povzdechnutí, že Vánoce ztrácejí svůj duchovní rozměr a začínají se měnit v čistě materiální honbu za tunou cukroví, salátu a něčeho smaženého a nejkošatějším, řádně nazdobeným a nasvíceným stromkem, pod kterým musí být ty nejžádanější a mnohdy nejdražší prezenty? V posledních dvaceti až třiceti letech určitě mnohokrát.

Taková je nicméně doba a v zemi, která patří mezi rekordmany v ateismu, asi není třeba se nad něčím podobným pozastavovat. Možná bychom se ale mohli pozastavit nad tím, co si navzájem k Vánocům přejeme. „Šťastné a veselé“ jsou z mnoha pohledů univerzálním přáním.

Mnoho z nás totiž skutečně dostatečně naplňuje materiální stránka věci, v lepším případě nás pak štěstím naplňuje skutečnost, že můžeme být s blízkými, že jim můžeme udělat radost nebo si na ně prostě udělat čas. Ať už jsme věřící, nebo ne, Vánoce by pro nás měly být chvílí pro krátké zastavení a možná i zamyšlení, co pro nás ono „šťastné a veselé znamená“.

Kanadský psycholog Jordan Peterson, autor knihy 12 pravidel pro život, to říká poměrně stručně a jasně: „Neusilujte o štěstí, ale o smysl.“ Krátkodobé a povrchní štěstí se totiž skutečně měří materiálními statky, zatímco štěstí trvalé a hluboké se měří právě „smyslem“. Americký duchovní a filozof 19. století Ralph Waldo Emerson to před téměř 200 lety řekl trochu jinak, přesto podobně, tedy, že „Smyslem života není být šťastný, ale mít čest, soucit a zanechat po sobě odkaz toho, že jste něčeho dosáhli, že jste žili a že jste žili dobře“.

Člověkem, který toto motto vrchovatě naplňoval, pro mnohé z nás byl Václav Havel, který nás před deseti lety v době předvánoční opustil. Jak by asi hodnotil dnešní covidovou temnotu? Co by řekl v novoročním projevu? Možná že by řekl, že ve společnosti vládne „blbá nálada a skepse“ a že mnohdy zapomínáme, že Vánoce jsou i svátky naděje. Pro naše předky byly slunovratem, tedy koncem nekonečné tmy a postupným obrazným i doslovným návratem světla do našich životů. Pro věřící jsou Vánoce oslavou příchodu spasitele, který znamená naději na vítězství dobra v nás samých i kolem nás. Já bych si ho jako prezident „agrární“ dovolil doplnit s tím, že můžeme krátkodobě ztratit štěstí a veselí, ale nikdy bychom neměli ztrácet smysl a naději. Takže šťastné a veselé, ale také smysl a naději.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz