Srbsko očekává vyhlášení výzvy k čerpání prostředků z fondů IPARD na budování a vybavování stájí

InfoZprávyZahraničí vloženo: 01. 12. 2020


27.11.2020 - Jak uvedl portál „e-Kapija“ v Srbsku se na přelomu tohoto a příštího roku očekává vyhlášení výzvy pro čerpání prostředků z fondu IPARD, která se bude vztahovat na výstavbu a vybavení stájí a rovněž na nákup zemědělské mechanizace a traktorů.

Právo na využití podpory IPARD budou mít farmy, zemědělské usedlosti a zemědělská družstva, která jsou zapsaná v Registru zemědělských hospodářství. To znamená, že ucházet se mohou firmy mikro, malé a střední a to pod podmínkou, že jsou zaregistrované. V sektoru mléčné výroby musí mít přihlášené firmy do 300 dojnic a v sektoru výroby masa musí mít na konci investice stavy do:

  • 1 000 kusů dobytka
  • 1 000 kusů ovcí nebo koz
  • 400 kusů prasnic
  • 10 000 kusů prasat
  • 50 000 brojlerů.

V sektoru mléčné výroby bude podporu možné použít na výstavbu objektů pro umístění dojnic a na výstavbu příslušných technických objektů. Rovněž je podporu možné použít na nákup zařízení na dojení, chlazení a skladování mléka, stroje pro přepravu a skladování krmiv.

V sektoru masné výroby je povoleno prostředky využít pro výstavbu objektů pro výkrm a chov skotu, objektů pro skladování krmiv, stájových roštů, technologií pro chov prasat a selat a technologií pro chov drůbeže. Rovněž je podporu možné použít pro nákup strojů a zařízení na přípravu, přepravu a skladování krmiv, přívěsy na převoz sena a stroje pro přípravu krmných směsí.

Zde je velká příležitost, aby se české firmy zapojili svými dodávkami do budování nových chovných kapacit v Srbsku. Firmy by proto měly situaci sledovat prostřednictvím svých stávajících obchodních partnerů v Srbsku a případně se také mohou obrátit pro informace či pomoc na zemědělského diplomata, který působí na velvyslanectví České republiky v Bělehradě.


V Srbsku se stále zhoršuje situace v souvislosti s virovou nákazou COVID-19

Dle údajů srbského Ministerstva zdravotnictví bylo ve čtvrtek 26. 11. 2020 k 15,00 hodině v Srbsku registrováno za dobu pandemie celkem 148 214 případů COVID-19, bylo hospitalizováno 6 722 osob a z toho na plicních ventilátorech bylo připojeno 243 osob. Celkem 1 366 osob v souvislosti s nákazou COVID-19 zemřelo. Jen v posledních 24 hodinách bylo evidováno 7 606 nově nakažených osob a 51 úmrtí. Srbsko provedlo doposud celkem 1 703 985 testů na COVID-19 a z toho 21 569 testů v posledních 24 hodinách. Procento pozitivních z celkového počtu testovaných je 35,26 %.

Od 24. 11. v celém Srbsku platí, že restaurace, kavárny, bary, kluby, sázkové kanceláře a nákupní centra zavírají v 18:00 h (do 24. 11. byla zavírací doba nařízena od 21:00 h do 6:00 h). Kina, divadla a všechny další obchody s výjimkou lékáren a čerpacích stanic nesmí mít otevřeno od 21:00 h do 6:00 h. Donáška jídla funguje bez omezení. V uzavřených i otevřených prostorech platí zákaz shromažďování více než 5 osob, podle principu 1 osoba na 4 m2 (toto opatření se nevztahuje na školy, pracoviště, MHD, nákupní centra a kulturní zařízení). Nošení roušek je povinné ve všech uzavřených prostorech a v otevřených prostorech je povinné tam, kde se nelze vyhnout kontaktu s dalšími lidmi.

Za nenošení roušky hrozí pokuta ve výši 5 000 dinárů.


Bosna a Hercegovina byla přijata do systému certifikace lesů globální organizace PEVC

Dle sdělení portálu „e-Kapija“ generální shromáždění PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification) přijalo na své první virtuální schůzi mezi své členy také Bosnu a Hercegovinu. Za Bosnu a Hercegovinu je pověřený národní člen Sdružení soukromých majitelů lesů „Naša Šuma“.

Generální sekretář Sdružení soukromých majitelů lesů „Naša Šuma“, uvedl jako svůj cíl, aby v blízké budoucnosti měly všechny lesy v Republice Srbské/Bosně a Hercegovině PEFC certifikát a aby také každý výrobek z místního lesního dřeva nesl PEFC označení.

Společnost Mladegs investuje v Bosně a Hercegovině 3,5 mil. EUR do výroby kečupů

Jak napsal portál „e-Kapija“ společnost Maldegs z Prnjavoru v Bosně a Hercegovině investovala 3,5 mil. EUR do výstavby nového závodu na výrobu kečupů, který byl vybudován na ploše 1 600 m2. V dohledné době se očekává montáž moderního zařízení, které bylo zakoupeno v Německu a Francii a splňuje veškeré požadavky pro technologie Průmyslu 4.0. Balení kečupů bude probíhat do PET obalů, které se mohou ze 100 % recyklovat a nové zařízení také umožní, že nebude zapotřebí používat v procesu výroby aditiva ani konzervanty.

Kapacita nové výrobní linky bude 100 tun hotových výrobků za den a umožní firmě rozšířit vývozní kapacity. Již dnes firma 60 % své produkce vyváží a to především do zemí Evropské unie (aktuální kapacita výroby kečupů je 50 tun za den).

V následujících 3 letech chce firma, která dnes zaměstnává cca. 200 lidí, investovat i do výrobní linky na majonézu s kapacitou produkce 100 tun za den a také do výrobní linky na hořčice s kapacitou produkce 7 tun za den.

Je možné, že se tyto aktivity v budoucnosti mohou projevit v omezení zájmu o dovoz zmíněných produktů ze zahraničí. Nejvíce se kečupy, hořčice, majonézy a ostatní omáčky dovážejí do Bosny a Hercegoviny ze zemí EU (nejvíce z Chorvatska), odkud se doveze cca 55 % z celkové hodnoty dovozu těchto produktů. Ze Srbska se pak dováží cca 40 %. Z ČR se do Bosny a Hercegoviny vyváží zejména kečupy, jejich vývoz však v posledních letech klesá. Hodnota vývozu kečupů činila v loňském roce 107 tis. Kč a meziročně tak poklesla o cca 70 %.

Zpracoval: Vladimír Váňa, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě Tel: +420 702 169 425, E-mail: vladimir_vana@mzv.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz