Rýmované dějiny: středověk reloaded

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 20. 09. 2021


14. 9. 2021 - Mladá fronta DNES - Hovory z lán(ů) - Mark Twain kdysi údajně řekl, že historie se neopakuje, zato se ale často rýmuje. Na tento citát jsem si vzpomněl, když jsem v sobotních zprávách očekával návrat k událostem 11. září roku 2001. I po dvaceti letech na mě obrazy hroutících se Dvojčat působí silně a stále mi běhá mráz po zádech.

„Svět už nikdy nebude jako předtím,“ slýchali jsme tehdy z médií. V mnohém tomu tak skutečně je. Spojené státy byly na přelomu milénia stále ještě majákem svobody a prosperity. Po dvaceti letech „boje proti teroru“ a nedávném fiasku v podobě zpackaného stažení z Afghánistánu to vypadá, že Američané více problémů vytvořili, než vyřešili, a to jak na domácím hřišti, tak na Středním východě. Tisíce zmařených životů na straně spojenců, desetitisíce na straně civilistů, dva biliony dolarů a Afghánistán je zpátky v sedmém století. Jen místo velbloudů se mohou mudžahedíni po poušti projíždět v ukořistěném hummeru a střílet přitom z amerických pušek.

„Kontroly budou připomínat běžnou proceduru na letištích, kterou si mnozí z vás možná ještě pamatujete.“ Tak zněl komentář v další reportáži od jednoho z organizátorů doprovodného programu návštěvy papeže Františka na Slovensku. Ten přiletěl k našim ve víře přece jen pevnějším východním sousedům v neděli odpoledne a má zůstat až do středy. Maďarsko Svatý Otec svojí přítomností předtím oblažil jen na několik hodin, což britský katolický týdeník The Tablet vysvětluje jako tvrdou kritiku nacionalisticko-populistického lídra Orbána.

Pokud by tomu tak skutečně bylo a Svatý Otec raději tráví čas nikoliv tam, kde je více věřících, ale tam, kde má vedení státu správný politický názor, vracíme se tak trochu opět do časů středověku, kdy Vatikán zasahoval do politických záležitostí kontinentu. Osobně mi byl vždy mnohem sympatičtější přístup Jana Pavla II., který navštěvoval a posiloval věřící v zemích, kde neměla víra právě kvůli politice na růžích ustláno.

Feudální časy nám brzy připomene také nová uhlíkově neutrální Evropa. Německo jde příkladem, kromě zákazu aut se spalovacím motorem v některých městech přijde brzy nová daň na pohonné hmoty. Zelená dohoda minulý týden posvěcená Evropským parlamentem zase výhledově počítá se zvláštní daní na maso. Už jsme se dostali do doby, kdy létají jen bohatí, zanedlouho budou jen bohatí jezdit autem a jen „šlechta“ bude jíst maso. Co bude dál? Klimatické odpustky?

Historie se opravdu rýmuje.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz