Regionální potraviny – fenomén, který nabývá na významu

InfoZprávyPotravinářstvíRegionální potravina vloženo: 05. 10. 2021


Vážení příznivci českých potravin, zvláště pak těch vyrobených s láskou a péčí v regionu Ústeckého kraje. Dnes chci věnovat takový malý medajlonek kolektivu, který odvedl a odvádí při zajišťování soutěže o Regionální potravinu Ústeckého kraje a souběžné Potraviny z kraje Přemysla Oráče vynikající práci. Ta nespočívá jenom ve vlastní soutěži a vyhlášení výsledků spojené s dekorací vítězů na Zahradě Čech, stejně tak důležitá je prezentace regionálních potravin občanům. Dovolte mně v dnešním příspěvku nastínit, co konkrétně taková prezentace a propagace obnáší.

Tým naší Okresní agrární komory Most spolu se svými externími spolupracovníky je, při vší skromnosti, jedničkou v rámci České republiky – 203 výrobků v soutěži Regionální potravina Ústeckého kraje, což představuje 12,9 % z celkového počtu výrobků v rámci České republiky. Ve třinácti krajích soutěžilo celkem 1.576 výrobků. Vzato statistickým průměrem, tedy čistě teoreticky, tak na jeden kraj připadá 121 výrobků.

Dost ale čísel a několik informací o akcích, na kterých regionální potraviny Ústeckého kraje představujeme lidem, kteří si je mohou ochutnat a zakoupit. V letošním roce máme v plánu takových prezentací spojených s ochutnávkou a prodejem 31, větší část už jsme absolvovali. Nutno dodat, že se jedná o akce velmi náročné. Většina z nich jsou v různých místech kraje i mimo kraj při farmářských trzích, od Chomutova až po Děčín, Ústí nad Labem, Louny atd.

Další prezentace děláme při významných regionálních slavnostech, jako jsou dožínky, Slavnosti cibule, Slavnosti česneku, Jablečný den apod. Jsou to akce, které navštěvuje tisíce lidí, je zde kulturní program a celé to dýchá venkovem – výborná atmosféra, hodně rodin s dětmi, senioři, je to zkrátka velice příjemné v této přepjaté a přepolitizované době. Je zde cítit radost a lidská sounáležitost.

Nechybí samozřejmě ani velké akce jako je Zahrada Čech, kterou jsme absolvovali a OLIMA Olomouc, ta nás čeká 14. a 15. října.

Na závěr výčtu prezentací regionálních potravin našeho kraje jsem si ponechal zcela výjimečnou akci, na které rok co rok představujeme naše regionální potraviny v sousedním Německu. Zde je informace o této jedinečné dvoudenní akci, o kterou jsem požádal předsedu zemědělské komise euroregionu Krušnohoří pana ing. Romana Honzíka:

„Dne 11. a 12. 9. jsme jako Krajské informační středisko pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje zřízené Okresní agrární komorou Most byli jako každý rok pozváni na regionální trhy pořádané naším dlouholetým partnerem Touristisches Informationszentrum König-Albert-Turm am Spiegelwald (Turistickým informačním centrem vyhlídkou krále Alberta na zrcadlovém lese).

Spiegelwald (Zrcadlový les) jako nejvyšší bod mezi Beierfeldem, Bernsbachem a Grünhainem leží v nadmořské výšce 728 metrů. Z údolí je překrásný pohled na velkou část Krušnohorského hřebene. Toto krásné panorama se rozprostírá od Fichtelbergu přes zalesněný horský hřeben a pokračuje do údolí s krásnými vesničkami a městy až na výšinu Vogtlandska. Na severu jsou vidět Rochlické hory a s trochou štěstí je možné vidět siluetu Lipska s Památníkem bitvy národů.

Zde stojící vyhlídková věž krále Alberta s restaurací a prodejem upomínkových předmětů, stojí na místě rozhledny, kterou nechali na počest narozenin saského krále Alberta v roce 1880 postavit členové krušnohorského spolku Schwarzenberg. Ta byla spolu s přilehlými budovami v roce 1967 stržena.

Snahou starostů přilehlých obcí došlo v roce 1998 k zahájení výstavby repliky tohoto vyhlídkového bodu. Stavba byla zkolaudována již následující rok. Snahou bylo navrátit zašlou slávu tohoto vyhlídkového místa, což se podařilo. Každoročně jsou zde pořádány celé řady společenských událostí, tradiční nedělní koncerty, trhy regionálních potravin a výrobků i oslavy církevních svátků.

Naše agrární komora zde vždy propaguje regionální potraviny Ústeckého kraje, které získaly letos nebo v letech předešlých toto ocenění. I letošní rok se i přes počáteční nepřízeň počasí povedl, po oba dva dny zde byla hojná návštěvnost.“

Tolik Ing. Roman Honzík a já k tomu dodávám, že tuto akci ve spolupráci s panem Honzíkem plně zabezpečily naše krajské koordinátorky soutěže o Regionální potravinu paní Radomíra Plachá a Monika Plachá. Vedle toho běžel provoz naší expozice na Zahradě Čech. To vše zaslouží uznání a poděkování.

Závěrem dnešního příspěvku jenom pro dokreslení a představu co všechno obnáší taková prezentace regionálních potravin, kterých, jak jsem uvedl, letos uděláme celkem 31. Výrobky, které nabízíme, musíme dopředu svézt na základnu a připravit na prezentaci. Poté následuje doprava na místo akce, většinou dvěma auty. Dost často v jeden den absolvujeme 2 prezentace na různých místech, někdy i 3 prezentace. Například 25. 9. v jednom dni jsme absolvovali Farmářské trhy Louny, Farmářskou slavnost Most a Slavnost česneku Račetice. A k tomu samozřejmě účetní agenda, objednávky, faktury atd. Toto všechno lze zorganizovat díky velké obětavosti celého našeho týmu Okresní agrární komory Most a jeho spolupracovníků, samozřejmě včetně spolupráce a podpory regionálních výrobců potravin.

Sečteno a podtrženo – výrobcům regionálních potravin našeho kraje a mým spolupracovnicím – krajským koordinátorkám – patří poděkování a uznání. Neboť české regionální potraviny, to je fenomén, který nabývá na významu, je žádán občany spotřebiteli a je třeba ho dál rozvíjet.

S čistým svědomím mohu říct, že naše Okresní agrární komora Most dělá v tomto směru opravdu dobrou práci.


Ing. Jan Veleba
ředitel OAK Most a agrární publicista

Původní zpráva včetně fotografií ke stažení

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz