Ptačí chřipka v ČR je závažný problém, situaci ale zvládneme

InfoZprávyAgrární komora ČR vloženo: 26. 01. 2021


26.1. 2021 - Agrární komora České republiky společně s Českomoravskou drůbežářskou unií pečlivě sleduje aktuální situaci vyvolanou výskytem ptačí chřipky na území České republiky, lokalizovanou v oblasti Jižních Čech. Nových ohnisek stále přibývá jak u volně žijících ptáků, tak i v drobnochovech.

Výskyt vysoce patogenního kmene aviární influenzy H5N8 byl na našem území zaznamenán po necelém roce a vzhledem k celkové situaci v Evropě a především zvýšenému výskytu nákazy v okolních zemích jej šlo předpokládat. Od podzimu je z řady hlášených případů výskytu aviární influenzy v Evropě zřejmé období zvýšené cirkulace viru na území Evropy a tím i zvýšené riziko zavlečení nákazy do chovů drůbeže. Nákazovou situaci pravidelně monitorujeme a SVS nás informuje o výskytu ohnisek v okolních státech. Jen od začátku roku je hlášeno 170 případů výskytu HPAI v chovech drůbeže, zejména krůt, 78 ohnisek u volně žijících ptáků a 2 ohniska u ptáků žijících v zajetí, jedno ohnisko v sousedním Slovensku. Z tohoto důvodu jsme v úzkém a bezprostředním kontaktu s Ministerstvem zemědělství, Státní veterinární správou a se všemi významnými producenty drůbežího masa a vajec v České republice tak, aby došlo k maximální prevenci, eliminaci rizik a tedy případných ekonomických škod.


Komerční chovy, u nichž by zavlečení nákazy představovalo zvláště závažný problém, dlouhodobě a standardně dodržují vysoké zásady biologické bezpečnosti eliminující do velké míry zavlečení viru. Větší riziko z pohledu zajištění biologické bezpečnosti představují tzv. drobnochovy či poslední dobou preferované chovy drůbeže s venkovními výběhy, a to z důvodu možnosti kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky, kteří nákazu přenášejí.


Proto apelujeme na všechny chovatele drůbeže k dodržování zvýšené pozornosti a dodržování zásad biologické bezpečnosti a preventivních opatření v chovech drůbeže, které jsou zahrnuty v aktuálně zveřejněných Mimořádných veterinárních opatření SVS ČR. Zásadní je z tohoto pohledu zamezit přístupu volně žijících ptáků ke krmení a napájecí vodě, zajistit podávání vody a krmiva uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřešky bez rizika primární či druhotné kontaminace. Státní veterinární správa neustále informuje chovatele drůbeže a celou veřejnost o aktuální nákazové situaci a její přístup hodnotíme jako vysoce profesionální.


„Směrem ke spotřebitelům považujeme za zcela zásadní přenést sdělení, že české drůbeží maso a vejce uváděné na trh jsou pro spotřebitele trvale naprosto bezpečné a z pohledu konzumace nezávadné. Většina drůbeže v komerčních hospodářstvích je v současnosti chována v halových systémech, jsou zabezpečeny před vniknutím volně žijících zvířat a pod důslednou průběžnou kontrolou. Pokud tedy chtějí mít spotřebitelé jistotu bezpečného produktu, měli by se při nákupu i nadále orientovat na tuzemské drůbeží maso a vejce“, uvedl prezident Jan Doležal.


V současné době se na území České republiky chová více než 24 miliónů kusů drůbeže všech druhů a kategorií a soběstačnost v drůbežím mase se pohybuje zhruba na úrovni 65 % a u vajec na úrovni okolo 80 %. Ani za této situace nepředpokládáme u těchto komodit propady produkce.

Více informací:
Ing. Gabriela Dlouhá, Ph.D., tajemnice Agrární komory České republiky
tel.: 737569480
e- mail: dlouha@akcr.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Považujete příspěvek 60 korun za test zaměstnance na covid-19 za přiměřený?

- počet hlasů: 212

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2021 - AK ČR | vyroba-www.cz