Prominentní osobnosti z mnoha oborů se spojili v boji proti antibiotické rezistenci

InfoPoradenstvíZemědělství a venkovŽivočišná výroba vloženo: 03. 02. 2021


29.1.2021 - Generální ředitel FAO Qu Do na prvním setkání předních osobností z oblasti výzkumu, byznysu a státního sektoru „One Health Global Leaders Group on Antimicrobial Resistance (AMR)“ prohlásil, že antibiotická rezistence je pomalu se plížící pandemie.

Experti vysoké úrovně se v rámci skupiny sešli, aby diskutovali, jak s problematikou antibiotické rezistence dále nakládat.  Tato skupina byla vytvořena v listopadu 2020 společnými silami FAO, WHO (Světová zdravotnická organizace), OIE (Světová organizace pro zdraví zvířat) a UNEP (Program OSN pro životní prostředí) a bude se snažit upozornit na globální nebezpečí antibiotické rezistence a možnosti jejího řešení.

Ředitel FAO zdůraznil, že pandemie COVID-19 ještě zvýraznila vnitřní propojení potravinových a zdravotních systémů na všech úrovních, čímž upozorňuje na možná hrozící rizika spojená s AMR. Proto by současná situace spojená s pandemií COVID-19 měla být katalyzátorem změn v užívání antibiotik zejména v chovech zvířat (na principu iniciativy Jednoho zdraví - One Health Approach). Tato hrozba by mohla v budoucnu ovlivnit efektivitu a účinnost důležitých nástrojů moderní medicíny.

Antibiotika jsou klíčovým nástrojem pro léčení chorob ať už hospodářských zvířat nebo lidí. Jejich nadužívání je velkou hrozbou a rizikem pro šíření antibioticky odolných mikroorganismů. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že si mezinárodní společnost nemůže dovolit další globální zdravotní krizi a vyzval polické lídry a zástupce soukromého i neziskového sektoru, aby společnými silami koordinovali odpověď na tuto krizi, vytvořili národní akční plány a posílili výzkum a rozvoj možných řešení.

Nově vytvořená skupina mezinárodních expertů se bude soustředit na zviditelnění hrozby AMR jako globálního problému, na výzvu k akčnímu přístupu, na tvorbu řešení v rámci soukromého sektoru i zapojených mezinárodních organizací, na monitoring a sledování globální odpovědi na hrozbu AMR a na zahrnutí této problematiky do programů hlavních finančních nástrojů v oblasti zemědělství, zdraví, rozvoje a výroby potravin a krmiv.

(Zdroj: webové stránky FAO, 26. 1. 2021).

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe
+420 221 814 623

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz