Počkej, jak tím steakem naštveš Gretu N1

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 22. 12. 2020


15.12.2020 Mladá fronta DNES - Hovory z lán(ů) - Titulek dnešního sloupku jsem si s lehkou parafrází vypůjčil z textu dětské popové hvězdy 80. let Pavla Horňáka. Zatímco z československého normalizačního Justina Biebera se stal uznávaný soudce Nejvyššího soudu, čas teprve ukáže, kde a jak skončí nyní možná nejznámější světová teenagerka a hlava novodobého zeleného náboženství.

Greta Thunbergová se teď objevila na předních stranách světových médií s novým apokalyptickým poselstvím: „Ženeme se do záhuby!“ Proč? Údajně neplníme cíle před pěti lety podepsané klimatické dohody, a tak budeme muset přitvrdit a zavést kromě poněkud vágního cíle uhlíkové neutrality také uhlíkové daně. Zelené náboženství zkrátka potřebuje také nějaké ty zelené odpustky. Školní stávky v době korony moc netáhnou, však také do proočkování budou mít děti, jak zpíval právě také Pavel Horňák, dva roky prázdnin i bez Grety, a investice do aktivistů se musí zelené lobby nějak vrátit.
Tím rozhodně nechci říct, že téma ochrany přírody by nás nemělo zajímat. Jen mám pocit, že alespoň na mě působí hysterický klimatický alarmismus zcela kontraproduktivně. A tím se vracím k dnešnímu titulku.


V rámci tzv. Zeleného údělu (Green Deal) se hovoří o snížení konzumace masa, což by podle tvůrců strategie Farm to fork (Z farmy na vidličku), která je součástí Zeleného údělu, mělo mít pozitivní vliv nejen na zdraví obyvatel Evropy, ale také na zdraví planety.


Měli bychom se ale před Gretou stydět i my? Průměrný Čech sní ročně cca 75 kilogramů masa, zatímco např. průměrný Američan více než 100. Rozdíl je ale i v produkci masa, zatímco v Česku se masa (kromě na export určeného hovězího, které je pro našince často cenově nedostupné) vyprodukuje méně, než se zkonzumuje, takové Německo, Dánsko, Belgie, ale třeba také Španělsko patří z hlediska produkce i spotřeby ve srovnání s námi mezi „masové velmoci“. Dlouhodobě upozorňujeme na neudržitelnost dotačního systému, který v mnoha zemích EU nadprodukci umožňuje, zatímco jinde vede k uzavírání provozů z důvodu zdánlivé nekonkurenceschopnosti, tedy méně otevřené dlaně státního rozpočtu.


Zde ale rozdíl nekončí. Zatímco v Německu tento týden řetězce oznámily navýšení cen pro dodavatele, které trápí drastický propad cen (kterého si však zákazník v koncové ceně jen těžko všiml), u nás je zatím ticho po pěšině. Česká cena prasat na jatkách se přitom určuje podle té německé.


Když se jde s cenou dolů, jsme tak vždy „17. spolková země“. Jen škoda, že když jde o chování německých řetězců k českým dodavatelům, jsme spíše „první kolonií“.

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz