Mimořádná veterinární opatření AMP - oblast s intenzivním odlovem - Ústecký, Liberecký, Královehradecký, Pardubický, Olomoucký  a Moravskoslezský kraj 

InfoZprávyZemědělstvíŽivočisná výroba vloženo: 03. 12. 2021


V Praze dne  1.12.2021 - Státní veterinární správa ČR si dovolue informovat o opatřeních přijatých Státní veterinární správou (dále jen „SVS“) v souvislosti se zhoršující se nákazovou situací afrického moru prasat (dále jen „AMP“) zejména na území Polska.

V Polsku byl potvrzen další výskyt této nebezpečné nákazy u prasat divokých nedaleko české hranice (přibližně 14,5 km vzdušnou  čarou), Polsko hlásí další případy AMP i v okolí Vratislavi. V důsledku toho se riziko opětovného  zavlečení  AMP do České republiky výrazně  zvyšuje. Z tohoto důvodu  SVS změnila vydaná mimořádná veterinární  opatření  (dále jen „MVO“) pro tzv. „oblast s intenzivním odlovem“ pro Liberecký a Ústecký kraj a rozšířila  tuto oblast o  příhraniční  oblasti kraje Královehradeckého, Pardubického, Olomouckého  a  Moravskoslezského  -  jedná  se oblast podél  celé hranice  České republiky a Polska.  Ve vytipovaných  oblastech  výše zmiňovaných  krajů jsou nařízena opatření, která mají za cíl: 

  1. Snížení denzity populace prasat divokých v nejrizikovější oblasti, a to prostřednictvím nařízení intenzivního lovu prasat divokých s využitím některých způsobů lovu, které v současnosti legislativa zakazuje, a dále podporou odlovu vyplácením zástřelného za ulovené prase divoké, ze kterého bude  odevzdán vzorek k virologickému  vyšetření  na AMP, ve výši 2 000 Kč / ks v  souladu s Metodikou kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2021, část V. Výše příspěvků poskytovaných chovatelům na povinné preventivní a diagnostické úkony uvedené v  části I.  
  2. Zajištění aktivního monitoringu případného výskytu nákazy v oblasti s intenzivním odlovem prostřednictvím nařízení odběru vzorku z každého uloveného prasete divokého, vyplnění objednávky laboratorního vyšetření a předáním odebraného vzorku v místě pro příjem vzorků k vyšetření na svalovce.   

Současně v souladu s Metodikou kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2021, část V. Výše příspěvků poskytovaných chovatelům na povinné preventivní  a diagnostické úkony uvedené v části I., bude ve stanovené  oblasti s intenzivním odlovem vyplácena vyšší částka jako „nálezné“ (3 000 Kč / ks) za nalezená uhynulá prasata divoká. Vyšší nálezné má za cíl zajistit intenzivní vyhledávání těl uhynulých prasat divokých a jejich laboratorní vyšetření na AMP. 

Veškerá přijatá mimořádná veterinární opatření mají zabránit šíření AMP v populaci prasat divokých a současně ochránit chovy prasat domácích před zavlečením této nebezpečné nákazy.  

Výše zmíněná nově nařízená MVO zasíláme v příloze stejně jako vzory objednávky laboratorního vyšetření ulovených prasat divokých a žádosti o zástřelné.  

Výsledek vyšetření na AMP u ulovených prasat divokých zasílá Státní veterinární ústav pouze na příslušnou krajskou veterinární správu.

MVDr. Zbyněk Semerád 
ústřední ředitel 
podepsáno  elektronicky 

Přílohy:  

1. Mimořádná veterinární opatření - AMP -  oblast s intenzivním odlovem ke stažení
2. Objednávka laboratorního vyšetření  na africký mor prasat ke stažení
3. Žádost o proplacení ulovených divokých prasat  ke stažení

Č.  j.:  SVS/2021/147910-G 
Vyřizuje: MVDr. Katarína  Juhásová

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz