MF Dnes: Apokalypsa: třetí jezdec na obzoru

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 04. 05. 2022


3. 5. 2022 -  Mladá fronta DNES/Hovory z lán(ů) - Američtí evangelikálové, což je konzervativní větev protestantismu, se radují. Věří totiž ve fyzický návrat Krista, až přijde „soudný den“. Dění posledních dvou let podle nich jednoznačně nasvědčuje tomu, že je to konečně „tady“.

Jedna z pasáží Bible, Zjevení svatého Jana (též v řečtině Apokalypsa), totiž události před koncem světa a druhým příchodem Ježíše popisuje následujícím, poměrně aktuálním způsobem. Nejprve podle Písma dojde k prolomení prvních čtyř ze sedmi pečetí, které uzavírají svitek předaný Beránkovi (Kristu). Následně svět zasáhnou čtyři pohromy, jež zosobňují tzv. čtyři jezdci apokalypsy: Mor, Válka, Hladomor a Smrt.

Evangelikálové jsou přesvědčeni, že od roku 2020 jedeme „na chlup“ přesně podle jízdního řádu Apokalypsy. Máme za sebou mor (covid-19), aktuálně svět sužuje jeden z největších konfliktů od druhé světové války, který se navíc odehrává na obilnici světa, což s velkou pravděpodobností spustí hladomor. A pokud se Putinovy výhrůžky použití jaderných zbraní proti New Yorku, Londýnu, Paříži nebo třeba také Praze naplní, máme tu jezdce posledního a není třeba nic dalšího řešit.

Nicméně zpět k tomu třetímu „jezdci“. Současné zdražování potravin zdaleka nemusí dosáhnout vrcholu. To neříkám proto, abych někoho děsil, ale proto, abychom začali brát situaci vážně. Rusové na Ukrajině dělají všechno pro to, aby narušili tamní produkční potenciál a zásobování, ničí sila, železnici, blokují přístavy, konfiskují obilí, vraždí zemědělce a ničí jim techniku. Ukrajina přitom před válkou vyvážela každý měsíc kolem 5–6 milionů tun obilovin, tedy tolik, kolik Česko vyveze za rok. Dokud se situace na Ukrajině neuklidní, bude cena obilovin i s ohledem na růst cen fosilních paliv a hnojiv dále růst.

Světová banka tento týden vydala prohlášení, že vyšší ceny potravin tu budou nejméně tři roky, zejména pokud nedokážeme ukrajinskou produkci znovu nastartovat či rychle nahradit. EU ale zatím dělá přesný opak, připravuje Green Deal a reformu společné zemědělské politiky, která bude produkci utlumovat. Nepotřebujeme strach, ten paralyzuje, potřebujeme rozhodnost a schopnost reagovat na novou situaci.

Unie v čele s místopředsedou Komise Fransem Timmermansem se zatím tváří, že se nic neděje. Máme novou krásnou loď a žádný ledovec tu není! Aneb jak říkal kdysi fotbalista Ujfaluši: Za prostitutky jsem neplatil a ta částka taky nesouhlasí. Vystačíme si s tímto přístupem, až se v létě na Ukrajině méně sklidí a ještě méně vyveze?

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz