Kam se VRTnout před vlakem?

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 23. 04. 2021


20. 4. 2021 - Mladá fronta DNES - Hovory z lán(ů) - Mnoho vyspělých zemí světa se může pochlubit takzvanou vysokorychlostní tratí (VRT), ve Francii je to slavné TGV (Train a Grande Vitesse), v Německu se sice o něco pomaleji, ale stále s větrem o závod prohání ICE (Intercity Express), přičemž na nákresech stále zůstává síť Transrapid s vlaky Maglev, jež se vznášejí na magnetickém polštáři snižujícím tření, hluk a vibrace. Pro Japonsko je symbolem a turistickou atrakcí zároveň trať Šinkanzen, jež je obdivována nejen jako testament technologického pokroku, ale také japonského smyslu pro detail a přesnost.

V Česku se dochvilnost vlaků stala předmětem lidové tvořivosti a humoru. Kdo by neznal alternativní výklad zkratky největšího státního dopravce ČD, tedy „Čekáš dlouho?“, případně „Čekej dál“ nebo „Času dost“. Změnit se to rozhodlo ministerstvo dopravy s plánovanou vysokorychlostní tratí, která má výrazně zkrátit přepravní čas a spojit Drážďany a Prahu. Z hlavního města má pak dále pokračovat na Brno, odkud se bude větvit na Ostravu a Vídeň.
Jenže zatímco v současné rychlovlakové velmoci Číně není problém stavět megalomanské projekty na zelené louce a tahem pera přitom stěhovat původní vesnice a městečka, v České republice narážejí velké plány na odpor místních obyvatel, kteří hledají na venkově klid, a samozřejmě také zemědělců, pro něž jsou pozemky, po nichž trať má vést, zdrojem obživy.

Jak severní část trati, tedy Drážďany–Praha, tak jižní trasa Praha–Brno se nachází ve velmi úrodném a zemědělsky hodnotném kraji. Na Ústecku se pěstuje vysoce ceněná unikátní odrůda chmele, tzv. žatecký poloraný červeňák, ve středních Čechách je zase nadprůměrný podíl zeleniny a ovoce pod závlahou. Nejenže by stavba připravila místní zemědělce o základní výrobní prostředek, tedy půdu, ale také by došlo k zmaření značných investic do konstrukcí chmelnic, závlah nebo protikroupových systémů, nemluvě o dopadu na životní komfort obyvatel v bezprostřední blízkosti trati.

Nechceme stát v cestě pokroku a společenské poptávce, veřejná infrastruktura si u nás bezesporu zaslouží investice, které místním zpříjemní život a přispějí k regionálnímu i národohospodářskému rozvoji. Na druhou stranu je třeba položit si otázku, zda tisíce hektarů trvale znehodnocené vysoce ceněné zemědělské půdy nemají i v kontextu debaty o nutnosti vyšší potravinové bezpečnosti České republiky a pestrosti krajiny vyšší hodnotu. Podle našeho názoru to tak je a je třeba hledat i jiné cesty. Co si o tom myslíte vy?

Autor: Jan Doležal prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz