Index cen potravin FAO je nejvyšší od července 2011

InfoKomodityBurzovní zpravodajství vloženo: 09. 11. 2021


5.11.2021 - Podle nejnovějšího reportu FAO ze 4. listopadu 2021, hodnota FAO Food Price Indexu v říjnu vzrostla o 3,0 %. Po postupném nárůstu indexu v posledních 3 měsících je jeho říjnová hodnota na nejvyšší úrovni od července 2011. Poslední nárůst způsobila zejména zvýšená cena rostlinných olejů a obilnin.

FAO Price Index

Říjen 2021 (k září 2021)

Říjen 2021 (k říjnu 2020)

Mléčné výrobky

+ 2,2 %

+ 15,5 %

Cukr

- 1,8 %

+ 40,6 %

Obilniny

+ 3,2 %

+ 22,4 %

Rostlinný olej

+ 9,6 %

+ 73,5 %

Maso

- 0,7 %

+ 22,1 %

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) se v říjnu zvýšil o 2,2 %, zejména díky silnému nárůstu cen másla a odstředěného a plnotučného sušeného mléka, kterou podpořila stabilní globální poptávka a budování zásob. Sezónní snížení produkce a omezené zásoby v Evropě a pomalejší než očekávaný začátek nové sezóny v Oceánii také podpořili růst cen. Naopak ceny sýru zůstaly většinově stabilní, jelikož objem zásob hlavních producentů adekvátně saturoval světový trh.

FAO Sugar Price Index (cukr) se snížil o 1,8 %, jedná o první pokles indexu po půl roce růstu. Přesto se mezinárodní ceny cukru pohybují o více než 40 % nad hodnotami z loňského října, podpořeny zejména obavami o sníženou produkci v Brazílii. Říjnové snížení cen ovlivnila omezená globální poptávka a předpoklad vysokých exportních objemů cukru z Indie a Thajska. Opětovné snižování hodnoty brazilského Realu vůči USD také přispělo ke snižování říjnových cen. Hlubšímu propadu zabránily stabilně vysoké ceny etanolu v Brazílii.

FAO Cereal Price Index (obilniny) zaznamenal nárůst o 3,2 % vůči hodnotám ze září 2021. Světové ceny pšenice rostou čtvrtý měsíc v řadě a jsou na nejvyšších hodnotách od listopadu 2012. Tlak na ceny způsobily i menší objemy sklizně z hlavních exportních zemí (Kanada, Rusko, USA). Z ostatních obilnin se v říjnu nejvíce zvýšily mezinárodní ceny ječmene, k čemuž přispěla silná poptávka, snížené vyhlídky produkce a růst cen na ostatních trzích. Světové ceny kukuřice rovněž posílily, podpořeny zisky na energetických trzích. Zvýšené sezónní dodávky a zmírnění narušení provozu přístavů v USA však růst hodnot kukuřice omezily. Mezinárodní ceny rýže se v říjnu také dále zvýšily, i když nástup nové sklizně u různých asijských dodavatelů růst omezil.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) v říjnu vzrostl o 9,6 %. K nárůstu přispěly vyšší ceny palmového, sójového, slunečnicového a řepkového oleje. Mezinárodní ceny palmového oleje se v říjnu zvýšily již čtvrtý měsíc v řadě, k čemuž do značné míry přispěly přetrvávající obavy z utlumené produkce v Malajsii v důsledku dlouhodobého nedostatku zahraničních pracovních sil. Světové ceny palmového, sójového a slunečnicového oleje mezitím podpořila oživující se globální dovozní poptávka, zejména z Indie, která dále snížila dovozní cla na jedlé oleje. Pokud jde o řepkový olej, pokračující posilování mezinárodních hodnot pramenilo především z vleklé celosvětové napjaté nabídky a poptávky. Rostoucí ceny ropy rovněž podpořily hodnoty rostlinných olejů.

FAO Meat Price Index (maso) v říjnu klesl o 0,7 %, stále je na o 22 % vyšších hodnotách než v minulém roce. V říjnu došlo k poklesu mezinárodních cen vepřového masa, a to zejména v důsledku snížení nákupů z Číny. Hodnota hovězího masa rovněž poklesla, což reflektuje prudký pokles cen dodávek z Brazílie v důsledku nejistoty na trhu spojené s obavami z nemoci šílených krav. Naproti tomu ceny drůbežího masa vzrostly, k čemuž přispěla vysoká světová poptávka, zatímco expanze výroby zůstala slabá kvůli vysokým nákladům na krmivo a výskytu ptačí chřipky, zejména v Evropě. Světové ceny skopového masa rovněž mírně vzrostly v důsledku přetrvávajících omezení dodávek z Oceánie v důsledku vysoké poptávky po obnově stád.

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz