Hrozba snížení úrody obilovin o 15 % do roku 2040 v Kazachstánu

InfoKomodityRostlinná výrobaObiloviny a olejniny vloženo: 29. 09. 2021


24.9.2021 - Podle výsledků katastru půdy Státní korporace "Vláda pro občany" dospěla k závěru, že úrodnost půdy v zemi trvale klesá a na pastvinách dochází každý rok k degradaci. Důsledkem toho může být snížení úrody obilovin o přibližně 15 % do roku 2040.

Dle ministra zemědělství vznikla současná situace se zhoršováním úrodnosti půdy za prvé proto, že stát stále nemá skutečný nástroj pro monitorování procesů využívání půdy založených na moderních digitálních technologiích, jak nájemci splňují požadavky právních předpisů o půdě, a za druhé proto, že nájemní smlouvy jasně neuvádí povinnosti nájemce stanovené v pozemkovém zákoně. To neumožňuje rychle shromáždit důkazy o ukončení nájemních smluv s bezohlednými uživateli orné půdy i pastvin. Ministerstvo vyvíjí metodiku pro určování druhového složení rostlin na polích pomocí vesmírného monitoringu a dálkového průzkumu, která umožní sledovat střídání plodin a včasnou detekci degradace pastvin. Na druhé straně se plánuje modernizace činnosti republikové agrochemické služby, aby se pravidelně dostávaly informace o stavu půd jednotlivých parcel.

Ceny potravin v Kazachstánu nadále rostou.

Podle výsledků ze srpna tohoto roku vzrostla cena čerstvé zeleniny meziročně o 30,2%. Cena řepy se zvýšila 2,2krát (až na 295 KZT/kg), mrkve o 68,2 % (až 205 KZT/kg), brambor o 29,7 % (až 152 KZT/kg), zelí o 27,1 % (až 111 KZT/kg), cibule o 23,9 % (až 113 KZT/kg). Růst vykazují i ceny rajčat (+4,1 %, až 378 KZT/kg) a okurek (+0,9 %, až 311 KZT/kg). Cena čerstvého ovoce vzrostla meziročně o 1,3 %, u banánů vzrostla o 7 % (až na 579 KZT/kg), citronů o 6,3 % (až na 1000 KZT/kg). Mléčné výrobky vzrostly meziročně o 7,6 %, maso a masné výrobky o 9,5 %. Ceny chleba se meziročně zvýšily o 5,9 % a ceny žitného pšeničného chleba vykazují největší nárůst od července (o 2,0 %). Mouka během roku vzrostla o 11,1 % (na 253 KZT/kg nejvyšší jakosti a 183 KZT/kg první jakosti), těstoviny - o 11,1 %, obiloviny - o 16,6 %. Obecně potravinářské výrobky na konci srpna letošního roku vzrostly meziměsíčně o 0,1 % a meziročně o 11,4 %.
Podle nové právní úpravy již pozemky nacházející se v pohraničním pásmu nejsou určeny k soukromému vlastnictví nebo dočasnému užívání.

Používají se pouze k pastvě hospodářských zvířat a k sečení bez práva na stavbu budov. Podle současné legislativy může být pozemek ve výjimečných případech zabaven pro potřeby státu (např. pro potřeby obrany a národní bezpečnosti) - po vyčíslení škody místními výkonnými orgány bude poskytnuta náhrada za ztráty vlastníkům a uživatelům půdy.
Ruslan Manatajev odvolán z funkce vicepremiéra pro zemědělství Republiky Kazachstán

Nařízením vlády Republiky Kazachstán ze dne 16. září 2021 byl Ruslan Manatajev odvolán z funkce vicepremiéra pro zemědělství Republiky Kazachstán.

Artyom Lukasov
zahraniční spolupracovník Ministerstva zemědělství, E-mail: artom_lukasov@mzv.cz

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz