Index cen potravin FAO dosáhl v roce 2021 desetiletého maxima

InfoKomodityBurzovní zpravodajství vloženo: 11. 01. 2022


7.1.2022 - Podle nejnovějšího reportu FAO z 6. ledna 2022, hodnota FAO Food Price Indexu v prosinci klesla meziměsíčně o 0,9 %. I navzdory tomu byl na konci roku 2021 index o 25 % nad hodnotami loňského prosince.

FAO Price Index

Prosinec 2021 (k listopadu 2021)

Prosinec 2021 (k prosinci 2020)

Mléčné výrobky

+ 1,8 %

+ 17,4 %

Cukr

- 3,1 %

+ 33,6 %

Obilniny

- 0,6 %

+ 20,7 %

Rostlinný olej

- 3,3 %

+ 36,1 %

Maso

- 0,01 %

+ 17,4 %

S výjimkou mléčných výrobků zaznamenaly hodnoty všech dílčích indexů meziměsíční pokles, přičemž mezinárodní ceny rostlinných olejů a cukru v prosinci výrazně klesly. Za celý rok 2021 dosáhl FAO Food Price Index v průměru o 28,1 % vyšších hodnot než v předchozím roce, přičemž i průměrné hodnoty všech dílčích indexů byly výrazně vyšší než v předchozím roce.

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) se v prosinci zvýšil o 1,8 %, což bylo podpořeno vysokou celosvětovou poptávkou po másle a sušeném mléce spolu s omezenými vývozními zásobami v důsledku nižší produkce mléka v západní Evropě a Oceánii. Navzdory nízké produkci mléka se v západní Evropě zvýšil objem výroby sýrů, protože výrobci preferovali sýry před produkcí jiných produktů – to způsobilo lehký pokles cen sýrů.

V roce 2021 dosáhl index cen mléčných výrobků FAO v průměru o 16,9 % vyšších hodnot než v roce 2020, což reflektuje stabilní poptávku v průběhu celého roku (zejména z Asie) a omezené exportní zásoby hlavních produkčních regionů.

FAO Sugar Price Index (cukr) se snížil o 3,1 %, čímž se dostal na pětiměsíční minimum. Prosincový pokles odrážel obavy z dopadu varianty Omicron (COVID-19) na světovou poptávku po cukru po obnovení restriktivních opatření v mnoha regionech. Ke snížení světových cen cukru v prosinci přispělo také oslabení brazilského realu vůči USD a nižší ceny etanolu.

Za celý rok dosáhl index cen cukru FAO v průměru o 37,5 % vyšších hodnot než v roce 2020 a tím také nejvyšších cen od roku 2016. V průběhu celého roku se pod růst cen podepisovaly obavy ze snížené produkce v Brazílii při silnější celosvětové poptávce po cukru.

FAO Cereal Price Index (obilniny) v prosinci zaznamenal pokles o 0,6 % vůči hodnotám z listopadu 2021. Vývozní ceny pšenice v prosinci poklesly v důsledku zvýšení dodávek po sklizni na jižní polokouli a zpomalení poptávky. Ceny kukuřice byly stabilní a podpořila je i silná poptávka a obavy z přetrvávajícího sucha v Brazílii. Zatímco ceny čiroku rovněž vzrostly, částečně díky vlivu trhu s kukuřicí, poptávka po ječmenu lehce poklesla. Mezinárodní ceny rýže se v prosinci také snížily, protože poptávka se stabilizovala a měny hlavních dodavatelů oslabily vůči USD.

Za celý rok 2021 dosáhl index cen obilovin FAO v průměru o 27,2 % vyšších hodnot než v roce 2020 a nejvyššího ročního průměru od roku 2012. V roce 2021 byly ceny kukuřice a pšenice o 44,1 % resp. 31,3 % vyšší než jejich odpovídající průměry v roce 2020, a to především díky silné poptávce a omezeným zásobám hlavních vývozců. Rýže byla jedinou obilovinou indexu, která v roce 2021 zaznamenala pokles cen (v průměru o 4,0 % pod úroveň roku 2020). Toto oslabení reflektovalo dostatečné exportní zásoby, což zvýšilo konkurenci mezi dodavateli a vedlo ke snaze čelit dopadu vysokých nákladů na přepravu a nedostatku kontejnerů snížením cen.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) se v prosinci propadl o 3,3 %. Pokles byl způsoben oslabením cen palmového a slunečnicového oleje, zatímco hodnoty sójového a řepkového oleje se meziměsíčně prakticky nezměnily. Mezinárodní ceny palmového oleje v prosinci poklesly kvůli utlumené poptávce v souvislosti s obavami z COVID-19. Mezitím oslabila i mezinárodní poptávka po slunečnicovém oleji. Naopak světové ceny sójového a řepkového oleje si udržely svoji pozici, kterou do značné míry podpořila stabilní dovozní poptávka především z Indie a dlouhotrvající omezená globální nabídka.

Během roku 2021 dosáhl index cen rostlinných olejů FAO v průměru o 65,8 % větších hodnot než v roce 2020 a tím představuje historické roční maximum.

FAO Meat Price Index (maso) se v prosinci prakticky nezměnil. V prosinci klesly ceny drůbeže, především pod tíhou zvýšených celosvětových exportních dodávek, zatímco ceny ovčího a jehněčího masa se snížily v důsledku zvýšených dodávek z Oceánie. Ceny vepřového masa mírně klesaly již šestý měsíc v řadě v návaznosti na pokles čínských dovozů, který byl kompenzován zvýšeným předvánočním prodejem v hlavních produkčních zemích.

V roce 2021 dosáhl index cen masa FAO v průměru o 12,7 % vyšších hodnot než v roce 2020. Napříč jednotlivými kategoriemi zaznamenalo nejvýraznější nárůst cen ovčí (jehněčí) maso, následované hovězím a drůbežím masem, zatímco ceny vepřového masa mírně poklesly.

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce, MZe

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz