Evropská komise zaslala Ministerstvu zemědělství připomínky ke Strategickému plánu

InfoZprávyEvropská unie vloženo: 28. 04. 2022


27.4.2022 - Tisková zpráva – Ministerstvo zemědělství (MZe) obdrželo od Evropské komise (EK) dlouho očekávané připomínky (tzv. Observations letter) ke Strategickému plánu společné zemědělské politiky (SZP), který Česká republika předložila 28. ledna 2022. EK ke Strategickému plánu připojila 33 klíčových připomínek a zhruba 300 technických detailních komentářů. Už příští pondělí 2. května o nich zahájí zástupci MZe úvodní jednání se zástupci EK.

Evropská komise návrh Strategického plánu SZP posoudila a určila témata, která vyžadují další vzájemná vysvětlení a případnou úpravu dokumentu. Česká republika obdržela 33 klíčových připomínek a dalších přibližně 300 technických detailních komentářů.

Komise vybízí všechny členské státy k písemné reakci na klíčové prvky do 3 týdnů po obdržení připomínek. Úvodní oficiální jednání zástupců Ministerstva zemědělství s Komisí k Observations letter je proto připravováno již na 2. května. Po něm plánujeme zveřejnění připomínek EK.

Na první jednání navážou technické konzultace k zásadním tématům, aby byly připomínky co nejdříve dořešeny a upravený dokument předán k hodnocení vlivu na životní prostředí (SEA). Strategický dokument, i s ohledem na lhůty v právních předpisech, musí MZe zaslat zpět Komisi nejpozději v září, tak aby ho mohla EK včas schválit.

Prioritou je pro Evropskou komisi propojení mezi opatřeními v oblasti klimatu a zajišťováním potravin i s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu. Členské státy by měly přehodnotit své strategické plány SZP, aby využily všech příležitostí k posílení odolnosti zemědělského sektoru EU, snížení závislosti na syntetických hnojivech, přeměny výrobních kapacit v souladu s udržitelnějšími výrobními metodami a zvýšení výroby obnovitelné energie. Při tom by neměla být narušena produkce potravin.

To zahrnuje mimo jiné podporu výroby bioplynu a jeho využívání, zlepšení energetické účinnosti, rozšíření používání agroekologických postupů a precizního zemědělství, snížení závislosti na vstupech a dovozu krmiv prostřednictvím udržitelných systémů chovu zvířat a podporu produkce bílkovinných plodin a vzdělávání o osvědčených postupech.

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz