Evropě to osladíme: jak místo benzinu jezdit na cukrovku

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 14. 03. 2022


Mladá fronta DNES - Rubrika: Hovory z lán(ů) - Green Deal, jak politici rádi říkají, není jen ohrožení, ale i příležitost. Třeba příležitost přehodnotit roli zemědělství v Evropě. Z biosena se totiž nejen nenajíme a ani auta na něj (zatím) nejezdí. Zemědělství by se totiž nemělo hnát jen za jakousi bájnou uhlíkovou neutralitou v podání současného Green Dealu, ale hlavně by mělo uživit za přijatelné ceny obyvatele.

Zapomínat by se nemělo ani na jeho energetický potenciál. Nejen vlivem ukrajinské krize rostou ceny pohonných hmot a energií raketovým tempem. V energiích jsme totiž nesoběstační, stejně jako brzy budeme i v potravinách, pokud Green Deal bude platit tak, jak si Evropa představuje. To má v dnešních dnech samozřejmě i svůj bezpečnostní rozměr. Fosilní paliva se přitom do Evropy dovážejí převážně ze zemí, které jsou buď politicky nestabilní, nebo vůči západním zemím otevřeně nepřátelské.


Jak je nahradit? Minimálně v dopravě to bez větších problémů mohou být biopaliva z polních plodin. Chápu, že žlutě kvetoucí řepka má špatný politický profil, ale třeba takový bioetanol z cukrové řepy byl minulý týden slavnostně představen na agrosalonu v Paříži jako „zelená“ alternativa benzinu. V dnešní době stačí instalace „konverzního boxu“ a tankujete za 1 euro za litr – a ještě si díky oktanovému číslu 106 při přibližně stejné spotřebě jako u benzinu užijete dynamičtější jízdu.


Z hektaru cukrovky lze přitom vyprodukovat cca 8 000 litrů bioetanolu. Nyní se u nás pěstuje asi 60 tisíc hektarů cukrové řepy. Ještě před vstupem do EU to bylo téměř 80 tisíc hektarů. Pokud bychom se vrátili na původní plochy, bylo by to jen tímto navýšením dalších 160 milionů litrů bioetanolu, který by mohl nahradit alespoň část z cca 2 miliard litrů automobilového benzinu, který se v ČR ročně spotřebuje.


Navíc, když už si budeme hrát na uhlíkovou bilanci, je dokázáno, že hektar cukrové řepy umí navázat až 21 tun CO2 a vyrobit 14 tun kyslíku. Z řepy se přitom dá vyrobit jak cukr pro naši spotřebu, tak právě bioetanol. Bioetanol se dá vyprodukovat i z dalších polních plodin, které obsahují cukry či škroby. Základem je ale tyto plodiny pěstovat, a ne v duchu zelené filozofie pole povinně zatravňovat nebo zalesňovat.


Green Deal nám tak skutečně dává příležitost. Příležitost vzpomínat, jaké to bylo, když jsme si za normální ceny mohli koupit bochník chleba nebo natankovat benzin.


Autor: Jan Doležal prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz