Dubnový FAO Food Price Index a všechny jeho sledované komodity posilují

InfoKomodityBurzovní zpravodajství vloženo: 26. 05. 2021


21.5.2021 - Podle nejnovějšího reportu FAO z 6. května 2021, hodnota FAO Food Price Indexu v dubnu vzrostla o 1,7 %, čímž pokračuje již v jedenáctém měsíci kontinuálního růstu a zároveň představuje nejvyšší průměrné měsíční hodnoty od května 2014. Nejnovější růst cen ovlivnilo posílení hodnoty cukru, oleje, masa, mléčných výrobků i obilnin.

FAO Price Index

Duben 2021 (k březnu 2021)

Duben 2021 (k dubnu 2020)

Mléčné výrobky

+ 1,2 %

+ 24,1 %

Cukr

+ 3,9 %

+ 58,2 %

Obilniny

+ 1,2 %

+ 26,0 %

Rostlinný olej

+ 1,8 %

+ 99,5 %

Maso

+ 1,7 %

+ 5,1 %

FAO Dairy Price Index (mléčné produkty) v dubnu vzrostl o 1,2 % a roste již 11 měsíců v řadě. Poptávka po másle v dubnu stoupala, podpořená silným zájmem z Asie a bez ohledu na nižší zájem z Evropy. Odstředěné sušené mléko podražilo kvůli vysoké poptávce z východní Asie, která byla vyvolaná obavami z prodlev v přepravě a z omezených zásob v Evropě a Oceánii. Hodnota sýra také posílila, opět díky vysoké poptávce z Asie a nižší než očekávané produkci v Evropě ve spojení se sníženými dodávkami z Oceánie. Naopak poptávka po plnotučném sušeném mléce lehce klesla, což reflektuje nižší poptávku po dodávkách v návaznosti na velké objemy obchodu v poslední době.

FAO Sugar Price Index (cukr) posílil o 3,9 % v porovnání s předchozím měsícem a téměř o 60% v porovnání s loňským dubnem. Dubnový obrat v mezinárodních cenách cukru byl vyvolán vysokým objemem nákupů v návaznosti na obavy z nižších globálních zásob ze sezóny 2020/21, pomalými sklizněmi v Brazílii a mrazy ve Francii. Další podporu vyšších cen vyvolalo posílení brazilského Realu vůči USD, které ovlivňuje export z Brazílie (největšího světového exportéra cukru). Tato vzestupná tendence cen je limitovaná očekávanými objemným exportem z Indie a poklesem mezinárodních cen ropy.

FAO Cereal Price Index (obilniny) v dubnu zaznamenal nárůst o 1,2 % po měsíčním propadu cen v březnu. Ceny kukuřice vzrostly o 5,7 % v reakci na nižší než očekávanou plochu osevu v USA a obavy ze stavu plodin v Argentině, Brazílii a USA. Omezené zásoby kukuřice a silná poptávka vyústili v růst cen o téměř 67 % v porovnání s dubnem minulého roku a jsou na nejvyšší úrovni od roku 2013. Ceny ječmene a čiroku lehce poklesly (1,2 % a 1,0 %) ale stále zůstávají na vysoké úrovni. Mezinárodní cena obilí zůstala v dubnu stabilní, s hodnotou o 17 % v porovnání s dubnem 2020. Stabilní ceny podpořila i rostoucí cena kukuřice a obavy o stav úrody v USA a v několika produkčních zemích v Evropě. Naopak mezinárodní ceny rýže v dubnu opět klesly, čímž reflektují zejména pohyby kurzů měn a pomalé obchodní aktivity s přetrvávajícími logistickými překážkami.

FAO Vegetable Oil Price Index (rostlinný olej) v dubnu posílil o 1,8 % vůči březnovým hodnotám. Hodnota byla podpořena rostoucí cenou sójového, řepkového a palmového oleje přičemž slunečnicový olej zaznamenal nižší hodnoty (a nižší poptávku). Ceny palmového oleje rostly v návaznosti na obavy z pomalé sklizně v hlavních exportních zemích. Sójový olej byl v dubnu notně poptáván a řepkový olej zaznamenal nižší světové zásoby, což oboje vedlo ke zvyšujícím se cenám těchto komodit.

FAO Meat Price Index (maso) v dubnu zvýšil hodnotu o 1,7 % což znemená 7 měsíců kontinuálního růstu. V dubnu rostla cena zejména hovězího a skopového masa, posilněná značnou poptávkou z východní Asie a zároveň podpořená nízkými exportními objemy z Oceánie. Významný interní prodej v některých produkujících regionech také zvýšil mezinárodní ceny. Vepřové maso bylo ve velkých objemech exportováno do východní Asie i přes zvýšené dodávky z EU (Německo stále nemá přístup k čínskému trhu kvůli výskytu AMP). Drůbeží maso je cenově i poptávkou na stabilní pozici v rámci mezinárodního trhu.

Ing. Martina Nádvorníková
Odbor zahraničně obchodní spolupráce

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz