Dlouhodobé polní pokusy s výživou rostlin přináší neocenitelná data

InfoPoradenstvíZemědělství a venkovRostlinná výroba vloženo: 01. 03. 2022


16.2.2022 - Tisková zpráva – Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) sleduje a vyhodnocuje vliv hnojení na plodiny a zároveň jeho dopady na úrodnost či kontaminaci půd již 50. let. Cílem tohoto dlouhodobého zkoušení je poskytnout optimální doporučení pro zemědělskou praxi tak, aby byla zajištěna produkce v žádoucí kvalitě, péče o půdu i efektivita nákladů při pěstování. ÚKZÚZ na zmíněné téma připravuje konferenci v září tohoto roku.

První dlouhodobý pokus s výživou rostlin ÚKZÚZ založil v roce 1972 na jedné ze svých zkušebních stanic, v Uherském Ostrohu. Založen byl tzv. stacionární pokus se stupňovanými dávkami živin, který je stejným způsobem veden doposud a bude i nadále pokračovat. Hodnota tohoto druhu pokusů s časem roste exponenciálně. 

Postupně dle aktuálních výzev ÚKZÚZ rozšířil pokusy na další stanice a později založil také další druhy těchto zkoušek. Aktuálně probíhá celkem 6 pokusů na orné půdě na 10 zkušebních stanicích ÚKZÚZ v rámci celé ČR. Od roku 2015 je jeden z nich veden v režimu ekologického zemědělství. Sledovány jsou různé aspekty hnojení rostlin a základním principem pokusů je pěstování plodin na stále stejném místě po celou dobu pokusu a provádění stejného hnojení v rámci jednotlivých pokusných variant. 

Hlavní motivací pro zakládání a vedení pokusů je potřeba zjištění dlouhodobých zákonitostí výživy rostlin, vlivu různých způsobů hnojení na výnos a kvalitu pěstovaných plodin a v neposlední řadě dopad na půdu, její úrodnost, kvalitu, či kontaminaci.  

Cílem je pak na základě dat z takového sledování poskytnout doporučení pro zemědělskou praxi, tzn. jaké postupy jsou nejefektivnější z pohledu vynaložených nákladů, ale také pro dobrou péči o půdní úrodnost, a tedy udržitelnost hospodaření.  

ÚKZÚZ se též zaměřuje na posouzení případných  ztrát živin do spodních vodí, které je třeba minimalizovat. V rámci pokusů se odebírá a analyzuje i velké množství vzorků půd a plodin. Veškeré výsledky se sumarizují do zpráv, které jsou dostupné na webu ÚKZÚZ - Polní vegetační zkoušky (ÚKZÚZ)

Z dostupných výsledků dlouhodobých polních pokusů je hodnocen nejen vliv různých dávek hnojiv, ale rovněž dopad vápnění půdy či jeho absence, hnojení různými organickými hnojivy a rovněž vliv sestavení osevního postupu. Výstupy dokazují, jak důležité je vyvážené hnojení všemi živinami a dlouhodobé používání chlévského hnoje, že bez vápnění se na některých půdách jen stěží obejdeme, a že zařazení jetelovin v osevním postupu zásadním způsobem zlepšuje jeho produktivitu a další cenné informace. 

Proto bude ÚKZÚZ  téma dlouhodobých pokusů s výživou rostlin prezentovat na mezinárodní konferenci 7. září 2022 v Brně. Zároveň pro přiblížení toho, co obnáší péče o dlouhodobý pokus připravuje na svém facebookovém  profilu seriál pod názvem „Rok s dlouhodobými pokusy“, kde budou v průběhu roku zveřejňovány všechny nejdůležitější postupy u polních zkoušek. 


Ivana Kršková, tisková mluvčí

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz