Cena za udržitelnost bude vyšší než dražší vejce

InfoAktualityZ médiíprezident vloženo: 24. 11. 2021


23. 11. 2021 - Mladá fronta DNES - Hovory z lán(ů) - Ještě jednou uslyším slovo „udržitelnost“ – a asi se neudržím. Tak nějak komentoval s typicky českým, trochu „slunce-senovským“ humorem přednášku o Zelené dohodě pro Evropu (neboli Green Dealu) jeden zemědělec, na kterého evidentně na první poslech pěkně znějící pohádka o šťastných zelených zítřcích neudělala takový dojem, jak by si možná přednášející představoval. Možná, že jenom nebyl ta správná „cílovka“.

Podle průzkumu společnosti Nielsen z tohoto roku totiž slovo „udržitelnost“ funguje až na 75 % mileniálů (rok narození 1981–1996). Ti totiž v dotazníku uvedli, že při nákupu dávají přednost udržitelným, i když dražším potravinám. Není divu, že se právě na tyto spotřebitele, kteří většinou zemědělství znají buď z vyprávění, nebo možná z videohry, zaměřuje nejen reklama, ale také politika Evropské unie.

Co je ale dnes tak módní „udržitelnost“? Udržitelný rozvoj je podle Wikipedie proces, který uvádí v soulad hospodářský a společenský pokrok s plnohodnotným zachováním životního prostředí. Zatímco samotná definice hovoří o rovnováze, čím mladší respondent, tím více bude pravděpodobně akcentovat právě environmentální aspekt udržitelnosti.

Levicoví intelektuálové v této souvislosti dokonce hovoří o hospodářském „scvrkávání“ (degrowth), tedy opaku neustálého růstu, který se podle nich zdá být falešnou modlou pro většinu politiků a médií. Hrubý domácí produkt jako index úspěšnosti společnosti by podle zastánců této teorie měl být nahrazen indexem štěstí. To je nicméně značně subjektivní ukazatel, který s sebou nese nezanedbatelné riziko, že „šťastná bublina“ jednou praskne a společnosti spadnou z nosu brýle mámení.

Něco podobného se nedávno stalo v sousedním Německu, kde si zákazníci zvykli na cenově dostupná bio vejce od šťastných slepic. Typická představa několika slípek na dvorku vzala zasvé, když se ukázalo, že většina bioproducentů v Německu funguje na bázi velkochovu a mezi třiceti tisíci zvířaty ve volném ustájení dochází nezřídka k úhynům a kanibalizaci. Pravda je nicméně taková, že není možné vyprodukovat levně vejce v masovém měřítku, s minimem pracovní síly podle mnohdy scestných představ současného spotřebitele, který sám chce pracovat v teple kanceláře a ne se starat o slepičky.

Totéž platí o veškeré zemědělské produkci. Cena za udržitelnost bude ve skutečnosti totiž mnohem vyšší než o korunu dražší vejce.

Autor: Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz