Dlouhá cesta od asfaltu k vodě

31. 01. 2019 | Liberecký


Tisková zpráva Změny pro Liberecký kraj ze dne 29. ledna 2019 - Změně se podařilo prosadit krajský fond na podporu projektů, které pomůžou se zadržováním vody v krajině. Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo nový dotační program na zadržování vody v krajině. Ten vychází z návrhu Změny pro Liberecký kraj, který jsme vedení kraje předali před rokem.

Upozornili jsme tehdy na absenci funkční podpory projektů tohoto typu a předali vedení kraje analýzu čerpání prostředků z Operačního programu životní prostředí 2014 – 2020, prioritní osy 1.3 a 1.4, které jsou zaměřeny právě na protipovodňovou ochranu a zadržování vody v krajině. Na začátku roku 2018 bylo v celé ČR na tyto projekty vyčerpáno 1,6 mld. Kč, z toho v Libereckém kraji pouhých 45 mil. Kč, tedy 2,8 % (1). Ze zanedbatelného počtu 12 projektů jich bylo navíc 10 „papírových“ – jde o různé povodňové plány či studie, popř. instalaci výstražných zařízení.


Zároveň jsme navrhli zřízení krajského fondu na pomoc s přípravou a realizací projektů na zadržování vody v krajině. Návrh podpořil i Výbor životního prostředí a zemědělství. „Fond by měl podporovat projekty typu zakládání mokřadů, průlehů, zaslepování meliorací, rozvolnění potoků, stavba tůní apod.,“ upřesňuje za iniciátory Jindřich Felcman, člen výboru pro územní rozvoj.


Do rozpočtu na rok 2019 se fond nedostal, byl předložen až v souvislosti s rozdělováním vyšších daňových příjmů kraje za rok 2018. Z 354 milionů korun, které kraj dostal navíc oproti předpokladům, jde do nového fondu pouze 6 milionů. Hlavní část zvýšených příjmů - 224 milionů - jde na další opravy krajských silnic.


„Bleskové povodně a na druhou stranu opakovaná sucha ukazují, že klimatické změny a nehorázné nakládání s půdou jsou pro nás reálnou a vážnou hrozbou. Kraj by měl svým dílem přispět k řešení. Jednou z cest je právě tento fond. Jsme rádi, že nakonec vznikl, zvlášť, když bude doprovázen od-bornou pomocí kraje žadatelům. Nejsme rádi, že do něj směřuje tak málo peněz. Proto jsme navrhli navýšení fondu alespoň o dvacet milionů na úkor oprav silnic. Pro představu, za těch 20-25 milionů můžeme do kraje dostat kolem 100 milionů z dalších zdrojů na retenční opatření, nebo opravit zhruba kilometr silnice,“ dodává předkladatel návrhu Josef Šedlbauer.


Chceme dosáhnout toho, aby fond umožňoval i výkupy pozemků, protože tyto projekty často zhavarují na nesouhlasu vlastníků. Roční suma, kterou považujeme za adekvátní, je 50-100 milionů korun. „Krajina je na hranici vyčerpání a času není nazbyt. Potřebujeme si přerovnat priority. Hladký asfalt studny nenaplní a nic na něm neporoste,“ uzavírá Šedlbauer.


Josef Šedlbauer, předseda klubu zastupitelů za ZpLK
Jindřich Felcman, předseda ZO Strany zelených Liberec

(1) Kompletní tisková zpráva k tomuto tématu zde: http://www.zmenaprolibereckykraj.cz/nazory-a-komentare/kraj-musi-pomoci-projektum-pro-zadrzovani-vody-v-krajine.php

 


Líbil se vám tento příspěvek? Můžete ho také sdílet!

google+

 

logo Agrární komora ČR

Delegáti 29. sněmu, zvolili nového prezidenta Agrární komory ČR,
Ing. Jana Doležala více zde


Odebírejte e-mailem denní nebo týdenní přehled zveřejněných zpráv.

czech-agro-komodite.cz

Pro dnešní den není žádná anketa definována.
Nová anketa se připravuje.

Praha Liberecký Olomoucký Zlínský Plzeňský Ústecký Karlovarský Moravskoslezský Středočeský Vysočina Pardubický Kralovehradecký Jihočeský Jihomoravský

AGRÁRNÍ KOMORA V KRAJÍCH

Praha | Středočeský | Plzeňský | Jihočeský | Karlovarský | Ústecký | Liberecký | Královéhradecký | Pardubický | Vysočina | Jihomoravský | Zlínský | Olomoucký | Moravskoslezský

Reklama zavřít
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

IČO: 47674768
DIČ: CZ47674768
datová schránka: guzadjj


  +420 296 411 180
  sekretariat@akcr.cz
  Mapa jak k nám

Ochrana osobních údajů
Cookies

Agrární komora České republiky podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory České republiky je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

Copyright © 2010-2022 - AK ČR | vyroba-www.cz