česky engllish

 

Aktuální informace z Agrarní komory ČR
WWW.APIC-AK.CZ

poslední novinky:

K velikonočním svátkům patří...

Tisková konference 11. dubna 2017 - Velikonoce jsou od nepaměti obdobím, kdy je poptávka po vejcích výrazně zvýšená, a... 11. 04. 2017 více »

Komuniké ze 64. zasedání...

Zástupci Agrární komory České republiky (AKČR), Národní rady zemědělských komor (KRIR), Maďarské agrární komory... 05. 04. 2017 více »

Informace z jednání...

První jednání nově zvoleného představenstva Agrární komory České republiky se věnovalo prioritám komory pro... 05. 04. 2017 více »

Rozšířené jednání V4 v...

Ve dnech 30. - 31. března se v Bratislavě konalo 64. jednání agrárních komor Maďarska, Polska, Slovenska a České... 31. 03. 2017 více »

Zkažené maso z Brazílie?

Americký zpravodajský server New York Times přinesl před několika dny informaci o tom, že brazilské úřady odhalili... 21. 03. 2017 více »

všechny články »

UniCreditUniCreditUniCredit
Komerční banka, a. s.Komerční banka, a. s.Komerční banka, a. s.
CeskaPojistovnaCeskaPojistovnaCeskaPojistovna
RenomiaRenomiaRenomia
Květen
12
2014

Parlament v záplavě květů, zeleniny a ovoce

Poslance a návštěvníky budovy českého parlamentu musela nutně v předminulé úterý příjemně naladit květinová výzdoba atria a hlavních jednacích prostor. A nejen tím se připomněly zahradnické a s nimi spolupracující obory, které tvoří v České republice významnou a velmi perspektivní produkci s vysokou přidanou hodnotou. Poslanci si mohli prohlédnou výstavu čerstvé zeleniny, řady odrůd ovoce a mimo jiné i keře a stromky od našich školkařů. Tuto akci zorganizovala Asociace zahradnických společenstev  pod vedením tajemníka AZS ing. Jiřího Dusbaby. Naaranžovali  ji studenti a zaměstnanci České zahradnické akademie Mělník.

„Jde o speciální rostlinné komodity, které v České republice tvoří již méně než 50 000 hektarů pěstebních ploch, což je asi 1,2 % zemědělské půdy. Podíl speciálních rostlinných komodit na zemědělské půdě je v ČR jedním z nejmenších v klimaticky srovnatelných zemích Evropské unie. Trvale klesá výměra těchto komodit,“ řekl Jiří Dusbaba, tajemník Asociace zahradnických společenstev. „Přitom v programovém prohlášení vlády se počítá s vytvořením podmínek pro zvýšení soběstačnosti ČR v základních zemědělských komoditách. Doslova se v něm mimo jiné říká, že: „Vláda posílí a podpoří investice do prvovýroby a následného zpracování, především v oblasti živočišné výroby, ovocnářství, zelinářství a zahradnictví, a to s důrazem na produkci s vyšší přidanou hodnotou a tvorbu nových pracovních míst,“ dodal Dusbaba.


Obory, které se 6. května prezentovaly v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, ročně vyprodukují zboží za 9,5 miliardy korun ve výrobních cenách. Odpovídá to více než 12 % rostlinné výroby, která uvádí roční produkci za 75 miliard korun. „Formou výstavy, na níž jsme se všichni velmi pečlivě připravili, jsme chtěli poslancům, ale i ministrům ukázat, že jsme tady a bereme je za slovo,“uvedl Jaroslav Zeman, předseda Zelinářské unie Čech a Moravy. Jak je ze snímků patrné, tento obor má co českému spotřebiteli nabídnout a jarní produkce vitamínů a vlákniny v podobě ještě orosené zeleniny dávala naději, že se oslovení politici nejen zastaví u výstavních bloků, ale budou se pod dojmem této prezentace i víc snažit splnit, k čemu se svým voličům zavázali.


O to je přišly požádat následující organizace zastupující více než 30 tisíc lidí zaměstnaných v těchto oborech: Asociace zahradnických společenstev, Svaz školkařů ČR, Svaz květinářů a floristů ČR, Sdružení zahradních center, Sdružení lesních školkařů ČR, Asociace zahradnického výstavnictví, Svaz vinařů ČR, Ovocnářská unie ČR, Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy, Zelinářská unie Čech a Moravy, Sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých rostlin PELERO CZ, o.s., Svaz pěstitelů chmele ČR, Sdružení Český kmín, Svaz zakládání a údržby zeleně (SZÚZ), Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT), Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví,v. v. i., Flora Olomouc–Výstaviště Flora Olomouc,a. s., Mendelova univerzita v Brně, Česká zemědělská univerzita, Česká zahradnická akademie Mělník, Český spolek perenářů (pěstování trvalek). Ti všichni se jako členské organizace Agrární komory ČR prezentovali v jeden den, a to 6. 5. 2014 v pražské budově českého parlamentu a právě jim následně Jaroslav Faltýnek, předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR slíbil podporu. „Tuto akci jsem velmi uvítal a ocenil,|“ řekl.


Eugenie Línková



Mapa
sekretariat@akcr.cz
www.agrocr.cz
Agrární komora ČR
Počernická 96
108 00 Praha 10
Agrární komora ČR
Blanická 3
779 00 Olomouc
IČO: 47674768
DIČO: CZ47674768
Agrární komora České republiky
je zapsána v obchodním
rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě,
oddíl XIV, vložka 571.
Home
Novinky
Mapa stránek
Kontakty


Agrární komora ČR podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory ČR je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

code WRS vyroba-www.cz - Copyright © 2010-2011