česky engllish

 

Aktuální informace z Agrarní komory ČR
WWW.APIC-AK.CZ

poslední novinky:

Informace z jednání...

Představenstvo Agrární komory ČR projednalo činnost a aktivity od svého posledního zasedání ze začátku dubna. Zdeněk... 31. 05. 2017 více »

Informace pro návštěvníky...

Upozorňujeme návštěvníky úřadu AK ČR v Praze, že kanceláře úřadu v Počernické ulici 272/96 se přesunuly do jiné... 25. 05. 2017 více »

Komuniké z 65. společné jednání...

z 65. společného jednání zástupců agrárních komor zemí Visegradské skupiny, které bylo tentokráte rozšířeno o... 23. 05. 2017 více »

Agrární komory zemí V4, Slovinska...

TISKOVÁ ZPRÁVA - 12. květen 2017 - Ve dnech 11. a 12. května 2017 se v Brně konalo 65. společné jednání zástupců... 18. 05. 2017 více »

K velikonočním svátkům patří...

Tisková konference 11. dubna 2017 - Velikonoce jsou od nepaměti obdobím, kdy je poptávka po vejcích výrazně zvýšená, a... 11. 04. 2017 více »

všechny články »

UniCreditUniCreditUniCredit
Komerční banka, a. s.Komerční banka, a. s.Komerční banka, a. s.
CeskaPojistovnaCeskaPojistovnaCeskaPojistovna
RenomiaRenomiaRenomia
Květen
27
2014

Květy, zelenina a ovoce v parlamentu

Poslance a návštěvníky budovy českého parlamentu musela nutně v předminulé úterý příjemně naladit květinová výzdoba atria a hlavních jednacích prostor. A nejen tím se připomněly zahradnické a s nimi spolupracující obory, které tvoří v České republice významnou a velmi perspektivní produkci s vysokou přidanou hodnotou. Poslanci si mohli prohlédnout výstavu čerstvé zeleniny, řady odrůd ovoce a mimo jiné i keře a stromky od našich školkařů.

Tuto akci zorganizovala Asociace zahradnických společenstev (AZS) pod vedením jejího tajemníka AZS Ing. Jiřího Dusbaby. Naaranžovali ji studenti a zaměstnanci České zahradnické akademie Mělník.


„Jde o speciální rostlinné komodity, které v České republice tvoří již méně než 50 000 hektarů pěstebních ploch, což je asi 1,2 % zemědělské půdy. Podíl speciálních rostlinných komodit na zemědělské půdě je v ČR jedním z nejmenších v klimaticky srovnatelných zemích Evropské unie. Trvale klesá výměra těchto komodit,“ řekl Jiří Dusbaba, tajemník Asociace zahradnických společenstev. „Přitom v programovém prohlášení vlády se počítá s vytvořením podmínek pro zvýšení soběstačnosti ČR v základních zemědělských komoditách. Doslova se v něm mimo jiné říká: „Vláda posílí a podpoří investice do prvovýroby a následného zpracování, především v oblasti živočišné výroby, ovocnářství, zelinářství a zahradnictví, a to s důrazem na produkci s vyšší přidanou hodnotou a tvorbu nových pracovních míst.“ Obory, které se 6. května prezentovaly v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, ročně vyprodukují zboží za 9,5 miliardy korun ve výrobních cenách. Odpovídá to více než 12 % rostlinné výroby, která uvádí roční produkci za 75 miliard korun. „Formou výstavy, na niž jsme se všichni velmi pečlivě připravili, jsme chtěli poslancům, ale i ministrům ukázat, že jsme tady a bereme je za slovo,“ uvedl Jaroslav Zeman, předseda Zelinářské unie Čech a Moravy. Jak je ze snímků patrné, tento obor má co českému spotřebiteli nabídnout a jarní produkce vitamínů a vlákniny v podobě ještě orosené zeleniny dávala naději, že se oslovení politici nejen zastaví u výstavních bloků, ale budou se pod dojmem této prezentace i víc snažit splnit, k čemu se svým voličům zavázali.


O to je přišly požádat následující organizace zastupující více než 30 tisíc lidí zaměstnaných v těchto oborech: Asociace zahradnických společenstev, Svaz školkařů ČR, Svaz květinářů a floristů ČR, Sdružení zahradních center, Sdružení lesních školkařů ČR, Asociace zahradnického výstavnictví, Svaz vinařů ČR, Ovocnářská unie ČR, Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy, Zelinářská unie Čech a Moravy, Sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých rostlin PELERO CZ, o. s., Svaz pěstitelů chmele ČR, Sdružení Český kmín, Svaz zakládání a údržby zeleně (SZÚZ), Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu (SZKT), Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i., Flora Olomouc – Výstaviště Flora Olomouc, a. s., Mendelova univerzita v Brně, Česká zemědělská univerzita, Česká zahradnická akademie Mělník, Český spolek perenářů (pěstování trvalek). Ti všichni se jako členské organizace Agrární komory ČR prezentovali v jeden den, a to 6. 5. 2014 v pražské budově českého parlamentu a právě jim následně Jaroslav Faltýnek, předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, slíbil podporu. „Tuto akci jsem velmi uvítal a ocenil,“ řekl.

Eugenie LínkováMapa
sekretariat@akcr.cz
www.agrocr.cz
Agrární komora ČR
Počernická 96
108 00 Praha 10
Agrární komora ČR
Blanická 3
779 00 Olomouc
IČO: 47674768
DIČO: CZ47674768
Agrární komora České republiky
je zapsána v obchodním
rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě,
oddíl XIV, vložka 571.
Home
Novinky
Mapa stránek
Kontakty


Agrární komora ČR podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory ČR je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

code WRS vyroba-www.cz - Copyright © 2010-2011