česky engllish

 

Aktuální informace z Agrarní komory ČR
WWW.APIC-AK.CZ

poslední novinky:

Informace pro návštěvníky...

Upozorňujeme návštěvníky úřadu AK ČR v Praze, že kanceláře úřadu v Počernické ulici 272/96 se přesunuly do jiné... 25. 05. 2017 více »

Komuniké z 65. společné jednání...

z 65. společného jednání zástupců agrárních komor zemí Visegradské skupiny, které bylo tentokráte rozšířeno o... 23. 05. 2017 více »

Agrární komory zemí V4, Slovinska...

TISKOVÁ ZPRÁVA - 12. květen 2017 - Ve dnech 11. a 12. května 2017 se v Brně konalo 65. společné jednání zástupců... 18. 05. 2017 více »

K velikonočním svátkům patří...

Tisková konference 11. dubna 2017 - Velikonoce jsou od nepaměti obdobím, kdy je poptávka po vejcích výrazně zvýšená, a... 11. 04. 2017 více »

Komuniké ze 64. zasedání...

Zástupci Agrární komory České republiky (AKČR), Národní rady zemědělských komor (KRIR), Maďarské agrární komory... 05. 04. 2017 více »

všechny články »

UniCreditUniCreditUniCredit
Komerční banka, a. s.Komerční banka, a. s.Komerční banka, a. s.
CeskaPojistovnaCeskaPojistovnaCeskaPojistovna
RenomiaRenomiaRenomia
Březen
05
2013

Co je české, to je dobré

Dovoluji si podpořit vyjádření Potravinářské komory ČR ke kvalitě polských potravin, publikované v Zemědělci číslo 7/2013 v reakci na prohlášení Svazu obchodu a cestovního ruchu a vyjádření jeho prezidenta Zdeňka Juračky.

Svaz obchodu a cestovního ruchu ve svém prohlášení uvádí, že nelze všechny polské potraviny házet do jednoho pytle a u polských potravin je při kontrole v České republice zjišťováno méně prohřešků proti legislativě než u českých potravin.


Zcela jiného názoru je ale Potravinářská komora ČR. „Polské potravinářské aféry z posledního roku ovšem hovoří zcela jinak - používání technické soli v potravinářské výrobě, výroba vaječné melanže ze zkažených vajec, navíc z podniků, které nejsou ani pro potravinářskou výrobu certifikovány, kyselina mravenčí, takto běžná součást siláží, obsažená v polském kysaném zelí a okurkách a nyní jed na krysy v sušenkách. Je zřejmé, že jde o problémy napříč všemi sektory polského potravinářského průmyslu, navíc za naprosté nečinnosti polských dozorových orgánů,“ pozastavuje se nad činností polských dozorových orgánů právem Potravinářská komora ČR. Jasně proto říká, že jde o zcela zřejmé systémové pochybení polského dozoru nad potravinami, takže pochyby o zdravotní nezávadnosti polských potravin jako celku jsou zcela na místě. Navíc i údaje Státní zemědělské a potravinářské inspekce ukazují, že polské potraviny vykazují v průměru o 10 % více pochybení, než je obecný průměr u kontrolovaných výrobků. A jde především o pochybení ve smyslu bezpečnosti či falšování potravin (polské džemy jsou toho názorným příkladem).


Dlouhodobě sleduji kvalitu potravin jako zaměstnanec nevládní organizace Agrární komory ČR a také jako spotřebitel. Jsem členem několika hodnoticích komisí zabývajících se kvalitou potravin a udělujících ocenění za umístění například v soutěži Regionální potravina s cílem vybrat a ohodnotit skutečně ty nejlepší výrobce ať už na republikové či regionální úrovni, tím je podpořit a také zajistit jejich propagaci.


Jako zemědělci se o to snažíme už více než deset let ve spolupráci s Potravinářskou komorou ČR, ale velmi dlouho trvalo, než jsme našli podporu u obchodníků. U obchodních řetězců nebyl zpočátku vůbec žádný zájem až na vstřícnou Billu, která na tento problém jako jediná reaguje transparentně a snaží se mít ve své nabídce co nejvíc českých potravin nejen v biokvalitě. Například maso prodává výhradně jen z českých chovů pod značkou Vocilka a celkový poměr českých potravin je 65 %. Toho si nesmírně vážíme, a to nejen jako zemědělci, ale především jako spotřebitelé. Nemohu totéž říci ale o vyjednávání a přístupu na úrovni ministerstva zemědělství, kde se podpora vyjednávala velmi ztuha několik let a u několika ministrů. Společně jsme vykonali mnoho práce a vynaložili mnoho času v zájmu ochrany spotřebitele. Bylo a je ještě mnoho pseudoodborníků, kteří nám tuto práci kazí, a kazí nám ji i prohlášení Svazu obchodu a cestovního ruchu, které považuji za skandální.


Je to i řetězec COOP, který Svaz obchodu a cestovního ruchu brání, protože velké množství dovozových potravin z Polska prodává a dováží za cenu mnohem výhodnější bez ohledu na kvalitu. Počínaje vajíčky přes sýry, maso a konče zeleninou. Prodejny COOP jsou na venkově mnohdy jediné a zákazník je nucen tam nakupovat, a tím i podporovat narůstající polské dovozy.


O to víc podporuji iniciativu jednotlivých potravinářských subjektů s mottem: „Co je české, to je dobré“. Čtyřicet potravinářských společností si tak vytklo cíl podpořit českou produkci a stavím se na stranu zákazu dovozu potravin z Polska.

Ing. Dagmar Mocová, ředitelka OAK Mladá BoleslavMapa
sekretariat@akcr.cz
www.agrocr.cz
Agrární komora ČR
Počernická 96
108 00 Praha 10
Agrární komora ČR
Blanická 3
779 00 Olomouc
IČO: 47674768
DIČO: CZ47674768
Agrární komora České republiky
je zapsána v obchodním
rejstříku vedeného u Krajského soudu v Ostravě,
oddíl XIV, vložka 571.
Home
Novinky
Mapa stránek
Kontakty


Agrární komora ČR podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Zachovejte licenci 3.0 Česko. Creative Commons License. Tiskové a elektronické šíření informací z webových stránek Agrární komory ČR je možné pouze s uvedením zdroje. Copyright © 2005-6 Agrární komora České republiky Creative Commons License

code WRS vyroba-www.cz - Copyright © 2010-2011